Litecoin Foundation'un kurucusu ve yöneticilerinden olan Charlie Lee, yakın zamanda yaptığı röportajda gizlilik odaklı kripto para birimi Monero'nun, ilgi duyduğu projelerden birisi olduğunu ifade...

Charlie Lee: Monero İlgi Duyduğum bir Proje

Monero

 

Litecoin Foundation’un kurucusu ve yöneticilerinden olan Charlie Lee, yakın zamanda yaptığı röportajda gizlilik odaklı kripto para birimi Monero’nun, ilgi duyduğu projelerden birisi olduğunu ifade etti. Lee’ye göre söz konusu kripto para birimi gizlilik ve değiştirilebilirlik gibi iki önemli özelliğe sahip. Charlie Lee bunun yanı sıra bahsettiği bu iki özelliğin Bitcoin ve Litecoin içerisinde bulunmadığını belirtip, bunların gerçek anlamda gizlilik arz ettiğini vurguladı:

”İlgi duyduğum bir başka proje ise Monero: Bence biraz gizlilik ve değiştirilebilirlik Bitcoin ve Litecoin’in eksik olduğu şeyler ve bunlara gerçekten ihtiyaç var.”

 

Bu açıklaması Charlie Lee’nin kripto para birimleri ekosisteminde gizliliği övdüğü ilk sefer değil. Başarılı kurucu geçtiğimiz Ağustos ayında Litecoin’e entegre edilebilecek gizlilik protokolü konusunda bir anket düzenlemişti. Twitter üzerinden yapılan ankette takipçilere üç adet seçenek sunuldu, Confidential Transactions, Mimble – Wimble ve Zcash’in ZK-Snarks teknolojisi. Anket sonuçlarından da anlaşılacağı üzre Litecoin topluluğu da aynı kurucuları gibi gizlilik özelliğinin önemini fark edip buna ihtiyaç duyanlar arasında çünkü yapılan oylama ciddi bir ilgi odağı oldu. En fazla oy %45 ile Confidential Transactions’a verilirken, daha sonra %21 ile ZK-Snarks bunu takip etti. Mimble-Wimble ise %12 oy aldı ve geri kalan oylar ise Litecoin’in bir gizlilik protokolüne ihtiyaç olmadığı seçeneğine gitti.

Monero gibi gizlilik koinleri özellikle Japonya ve Güney Kore borsalarında geçtiğimiz aylarda liste dışı edilmişti.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.