Blockchain araştırma firması Chainalysis'in yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Bitcoin'in fiyat volatilitesinden balinalar sorumlu değil. Araştırma piyasadaki en büyük 32 BTC cüzdanını mercek altına aldı...

Araştırma: Bitcoin Volatilitesinin Sebebi Balinalar Değil!

Balina Bitcoin

Blockchain araştırma firması Chainalysis‘in yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Bitcoin‘in fiyat volatilitesinden balinalar sorumlu değil. Araştırma piyasadaki en büyük 32 BTC cüzdanını mercek altına aldı ve söz konusu cüzdanların değeri 1 milyar BTC veya 6.3 milyar dolara ulaşmakta.

Kripto para sektörünün başlangıcından beri Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin volatilitesine en büyük etkiyi balinaların yaptığı söylenmekteydi. Ancak Chainalysis’in yaptığı araştırmanın verilerine göre, BTC balinaları ”çok geniş bir grup ve bunların sadece 3’te 1’i aktif traderlardan” oluşmakta. Bu ”trading balinaları sahip oldukları kripto para birimleri ile kesinlikle piyasası sarsacak güce sahip ve genel olarak da çoğu küçük çaplı kripto para traderının tersine işlemler yapmaktalar.”

Araştırmanın içerisinde firma 32 cüzdanı 4 ayrı gruba ayırdı. En aktif kategori içerisinde sık sık borsalardan BTC işlemi yapan 9 cüzdan ve sahipleri bulunuyor. Bu BTC sahipleri grubu 332.000’den daha fazla Bitcoin’e yani 2 milyar dolara yakın bir varlığa sahip ancak bunların sadece %33’ü aktif olarak BTC işlemi yapmakta. Araştırmaya göre bu traderların büyük bir kısmı piyasaya 2017 yılının başlarında giriş yapmış.

İkinci grup ise genel olarak madenciler ve kripto para sektörüne ilk zamanlarında giriş yapan kişilerden oluşuyor. İkinci grupta yer alan 15 yatırımcı da toplamda 332.000 koin’e sahip. Ancak bu grubun trading etkinliği ”inanılmaz seviyede düşük.” Ancak yine araştırmadaki bulgulara göre ikinci grubun büyük bir çoğunluğu Bitcoin fiyatlarının yükseldiği 2016-2017 döneminde elindekilerin belirli bir kısmını satmış.

Kalan iki grup içerisinde toplam 125.000 koin’e sahip ”suçlu kişilerin” cüzdanları ile 212.000 koin’i temsil eden ”kayıp” cüzdanlar bulunuyor. Kayıp cüzdan kategorisinin varlığı 1.3 milyar dolara ulaşırken, suçlulara ait cüzdanların bedeli ise 790 milyon dolar civarında. Araştırmada kayıp cüzdanlarda 2011 yılından beri herhangi bir işlem yapılmadığına dikkat çekiliyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.