Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

36.000 Doları Geçen Bitcoin, Spot ETF’ler Yüzünden mi Yükseliyor?

CoinGecko verilerine göre Bitcoin fiyatı, bugün sabaha karşı 36.000 doları geçti ve yükselişini sürdürdü.

Bitcoin, son 30 gün içerisinde %33; geride bıraktığımız yıl boyunca ise %97 değer kazandı. Birçok isim, bunun SEC tarafından onaylanması beklenen spot borsa yatırım fonları (ETF) ile bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Yakın zamanda bir röportaj veren Matt Hougan ise ETF’lerin henüz fiyata etki etmediğini düşünüyor. Bitwise Asset Management’ın yatırımlardan sorumlu baş yöneticisi Hougan, şunları söyledi:

“Fiyata daha hiç etki etmiş değil çünkü bu ETF’yi satın alacak insanlar, onun kurulacağının veya kurulmasının muhtemel olduğunun farkında değiller. Bu ETF’nin hitap ettiği yatırım danışmanları, onun 2025’ten veya daha ileri bir tarihten önce gelmesini beklemiyorlar. Eğer bu ETF’yi alacak insanlar onun önümüzdeki iki ay içerisinde kurulacağını bilmiyorsa o zaman bu nasıl oluyor da fiyata etki etmiş oluyor anlamıyorum.”

Hougan, borsa yatırım fonlarının kurulmasıyla birlikte kripto paraların yönetiminde büyük miktarlarda fon olan yatırım danışmanları dahil olmak üzere çok daha geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşacağını düşünüyor.

Hougan, şimdiye dek kendi başına hareket eden bireysel yatırımcıların %20’sinin kripto para satın aldığını ancak Amerika’daki servetin %80’inin finansal danışmanlar ile kurumlar tarafından kontrol edildiğini ve bunların, kripto para piyasasına girmek için ETF’ye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Bitcoin ETF’lerini altın için 2000’lerin başında kurulan ETF’lere benzeten Hougan şu yorumu yaptı:

“Spot altın ETF’sinin 2004’te onaylanmasının ardından altın fiyatı sekiz, dokuz yıl boyunca arka arkaya yükseldi.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!