verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

50 Dolar Kaybeden XRP Yatırımcısı Ripple’a Dava Açtı

ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan bir kripto para yatırımcısı, XRP aldıktan sonra 50 dolar zarara girdi. SEC’nin açtığı davayı esas alan yatırımcı, bu zararından Ripple’ı sorumlu tutup şirket aleyhinde dava açtı.

XRP’yi menkul kıymet olarak tanımlayan SEC, Ripple’ı 1.38 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçluyor. Florida’daki Tyler Toomey isimli bir şahıs, Ripple’ın kendisine, yasa dışı olduğunu bildiği halde XRP sattığını iddia ediyor. Onlarca farklı yatırımcıyla bir araya gelen Toomey, pazartesi günü şirket aleyhinde toplu dava açtı.

100 dolarlık XRP alıp 50 dolarını kaybetti

Tyler Toomey 24 Kasım 2020 tarihinde toplamda 97,80 dolar ödeyip 135 tane XRP satın aldı. Bunun 33,1 adetlik kısmı 7 Aralık günü 20 dolara satıldı. Toomey 28 Aralık günü geldiğinde elindeki 101.9 XRP’yi 0.0383 ETH (28,56 dolar) karşılığında satışa çıkardı. Yüzde 50’den fazla zarara giren trader 48,56 dolar kaybetti.

Ne var ki bu dava yalnızca 50 dolar için açılmadı. Toplamda 100’den fazla kişiyi kapsayan davada, yatırımcıların toplam zararının 5 milyon doları geçtiği belirtiliyor.

‘Menkul kıymet yasalarını ihlal ettiler’

Birbirinden farklı eyaletlerde ikamet eden bu yatırımcılar, Ripple’ın menkul kıymet yasalarını kasıtlı bir şekilde ihlal ettiğini iddia ediyor. Şirketin kripto para fiyatını doğrudan etkilediği, XRP satarak milyar dolardan fazla gelir elde ettiği ve izlediği politika nedeniyle yatırımcıları zarara soktuğu dile getirilmekte.

Brad Garlinghouse’un ve Chris Larsen’in bu suça ortak olduğunu öne süren davacılar, şirketin XRP üzerinden sağladığı kazancın faiziyle birlikte iade edilmesini istiyorlar. Ripple’ın dijital menkul kıymet satmaktan men edilmesi ve şirkete para cezası kesilmesi talep ediliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!