verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

6.6 Milyon Liralık Bitcoin’ini Kaybeden Adam, İki Gencin Ailelerine Dava Açtı

2018 yılında yaklaşık 6.6 milyon liralık Bitcoin’ini kaybeden Andrew Schober, o tarihten beri yaptığı soruşturmalar sonucunda Bitcoinlerini çaldığından şüphelendiği iki gencin ebeveynlerine karşı dava açtı.

  • Andrew Schober, Ocak 2018’de Reddit’te paylaşılmış bir bağlantıya tıklayıp bir kripto para cüzdanı gibi görünen ama aslında kötü amaçlı bir yazılım olan Electrum Atom uygulamasını indirdi.

  • Schober, o dönemde sahip olduğu 16,4 adet Bitcoin’i (6.58 milyon lira) bu uygulamayı kullanıp kendisine ait başka bir cüzdana göndermeye çalışırken, işlemin alıcı adresi otomatik olarak farklı bir adresle değiştirildi.

  • Paranın izini sürmek için 10.000 dolardan fazla harcama yapan Schober, Bitcoinlerin bir kripto para borsası aracılığıyla Birleşik Krallık’ta ikamet eden iki gence aktarıldığını tespit etti.

  • Gençlerden Benedict Thompson Warwick Üniversitesinde bilgisayar bilimleri okurken Oliver Read, Greenhead College’da yine bilgisayar bilimlerinden mezun oldu.

  • Schober, gençlerin kimliklerini tespit ettikten sonra bunların ailelerine bir mektup gönderip, “Eğer çalınan 16,4552 adet BTC’nin tamamı iade edilirse bu olayın peşini bırakırım.” dedi fakat herhangi bir yanıt almadı.


  • Davalı taraf, 6 Ağustos’ta mahkemeye bir belge sunarak olayın zaman aşımına uğradığını savundu.

  • Schober’in avukatları ise şüphelilerin olay yaşandıktan aylar sonra tespit edildiğini ve gençlerden birinin ailesinin durumdan Aralık 2019’da haberdar edildiğini öne sürüyor.

Görsel: Adaletin terazisi (Clyde Robinson/Flickr, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!