verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Küba Kripto Para Kullanımına Düzenleme Getiriyor

Küba Merkez Bankası (BCC), perşembe günü yaptığı açıklamada kripto paraları da kapsayan dijital varlıklar ile yapılan ödeme işlemlerine düzenleme getirilmesi yönünde karar aldığını duyurdu.

  • Küba Merkez Bankası dijital varlıkların ticari işlemlerde kullanımına ilişkin kurallar koymanın yanı sıra aracılık gibi hizmetler veren dijital varlık hizmet sağlayıcılarının nasıl lisanslandırılacağına da düzenleme getirecek.

  • Merkez Bankası, dijital varlıklar ile yapılan işlemlere ve bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlara “sosyoekonomik çıkarlar” sebebiyle izin verebilecek.

  • Dijital varlık çatısı altında kripto varlıklar, kripto paralar, sanal paralar ve dijital paralar yer alıyor. BCC dijital varlığı “dijital olarak alınıp satılabilen veya transfer edilebilen ya da ödeme veya yatırım amaçlı kullanılabilen bir değerin dijital temsiliolarak tanımlıyor.

  • Finans kuruluşları ve diğer tüzel kişiler, yalnızca Küba Merkez Bankasından yetki almışlarsa kendi aralarında veya gerçek kişiler ile dijital varlık işlemi yapabilecek.

  • Devlet kurumları, Küba Merkez Bankası tarafından izin alınmadığı müddetçe dijital varlık işlemi yapamayacak.

  • Ülkenin resmi gazetesinde 26 Ağustos tarihinde yayımlanan karar yayımlandıktan 20 gün sonra uygulamaya konacak.

Görsel: Havana (Bernardo Capellini/Wikimedia Commons, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir) 
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!