Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

76 Milyar Dolar Varlık Yöneten VanEck: Bu Altcoin Grubu 1 Trilyon Doları Aşacak!

Yönetimi altında 76 milyar dolarlık varlık bulunan yatırım şirketi VanEck, katman-2 altcoinlerinin 1 trilyon doların üzerinde değere sahip olacağını söyledi. 

VanEck, Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümü odaklı altcoinlerin 2030 yılına kadar 1 trilyon doların üzerinde bir değere sahip olacağını tahmin ediliyor. Ancak şirket birçok L2 projesinin uzun vadede düşüş yaşayacağını söyledi.

Dev şirket 5 farklı temel alanda 46 adet katman 2 projesini değerlendirdi ve sonunda binlerce birleşmenin ortaya çıkacağını öngördü. Açıklamaya göre Arbitrum (ARB) şu anda 18 milyar doların üzerinde kilitli varlık değeri (TVL) ile en büyük ekosistem konumunda bulunurken 46 ağda bulunan 36 milyar doların çoğunluğunu elinde tutuyor.

VanEck analistleri Partick Bush ve Matthew Siger, Ethereum’un tüm açık blockchain pazar payının %60’ını ele geçireceğini tahmin ediyor.

VanEck, L2 ağlarının uzun vadeli büyümesi için bazı faktörlerin eninde sonunda devreye girmesi gerektiğini söyledi. Bunların başında ise işlem ücretleri yer alıyor. Şirket şu ifadeler ile işlem ücretleri konusuna açıklık getirdi:

L2 ağlarında işlem yapmanın kullanıcılara maliyeti, kullanıcıları çekmek için kritik bir faktördür. İşlem fiyatlandırmasındaki farklılaşma, veri sıkıştırma, ölçek, kanıtlama maliyetleri ve kar marjları gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır.

VanEck ayrıca ağlar için Ethereum Virtual Machine (EVM-Ethereum sanal makine) uyumluluğunun çok önemli olduğunu belirtti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!