Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

AB Regülatörü: Güvenli Kripto Para Diye Bir Şey Yok!

Avrupa Birliği (AB) regülatörü ESMA, tüm düzenlemelere rağmen güvenli kripto para diye bir şeyin mümkün olmadığını ifade etti.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkanı Verana Ross, yakın tarihli bir açıklamasında kripto paraların riskine değindi. AB tarafından çıkarılan kripto para yasası MiCA’ya atıfta bulunan Ross, bu tür düzenleyici araçlar olsa bile hiçbir kripto paranın güvenli olarak nitelendirilemeyeceğini vurguladı.

Verena Ross tarafından yapılan açıklamanın detaylarında kripto para şirketlerine şu cümlelerle göz dağı verildi:

Kripto varlıklarla ilgili faaliyetlerde bulunan kuruluşların AB’nin bölgesini bir deneme tahtası olarak kullanamayacaklarını anlamalarını sağlamaya kararlıyız. Ayrıca tüketicilere MiCA’nın uygulanmasıyla bile güvenli kripto varlık diye bir şey olmayacağını hatırlatmak istiyoruz.

Öte yandan düzenleyici kurumun açıklamasındaki FTX göndermesi de dikkat çekti. Kripto para dünyasındaki bazı aktörlerin müşteri fonlarını kötüye kullanabileceğini hatırlatan ESMA cephesi, FTX çöküşünün yarattığı mağduriyete işaret etti. Bununla birlikte blokzinciri üzerinde yaşanan hack vakalarının da yatırımcılara ciddi zararlar verebileceği vurgulandı.

AB tarafından kripto paralara yönelik hazırlanan düzenleyici yasa MiCA’nın 2024 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!