Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Bankalardan 10 Milyon Dolar Çalarak Kripto Paraya Çeviren 3 Hırsızı Tutukladı!

ABD’li bankalardan ve finans kuruluşlarından milyonlarca dolar para çalış bunları kripto paraya çeviren 3 kişi tutuklandı.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) New York merkezli bankalar ve finans kuruluşlarından 10 milyon dolardan fazla para çalıp, bu varlıkları kripto paraya çeviren Zhong Shi Gao, Naifeng Xu ve Fei Jiang isimli üç şahsı tutukladı.

DOJ, şahısların bu hırsızlık faaliyetlerini 2018 ve 2022 yılları arasında gerçekleştirdiğini vurguladı. Şahıslar bu yıllar arasında çoğunluğu ABD’de geçici olarak yaşayan Çinli ve Tayvanlı kişilerden oluşan bir ekibi New York’taki ve diğer yerlerdeki banka şubelerinde banka hesabı açmaları için işe aldı.

Adeta bankalar üzerinden bir saadet zinciri kuran şahıslar, sundukları sahte raporlar sayesinde bankalara yatırdıkları başlangıç bakiyesinin en az iki katını çekerek haksız kazançlar elde etti ve bu varlıkları hızlı bir şekilde kripto paraya çevirerek aklamaya çalıştı.

Sanıklar banka dolandırıcılığı için komple kurmak, bir finans kurumunu etkileyen dolandırıcılık için komple kurmak, kara para aklamak  ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı dahil 4 farklı suçtan yargılanacak. Üç şahsın 80 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılacağı düşünülüyor.

ABD Savcısı Damian Williams konu hakkında yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bu suçlamalar, kimliklerini gizlemek için kripto para birimine başvurabileceklerini düşünen dolandırıcılara ve siber suçlulara bir uyarı niteliğinde olmalıdır. Ortak kurumlarımızla birlikte sizi bulacak ve suçlarınızdan sorumlu tutacağız.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!