verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Dışişleri Bakanı Tornado Cash’i “Kuzey Koreli” Hacker Grubu Sandı: Paylaşımı Kaldırdı

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ethereum gizliliğini sağlamaya yarayan bir uygulama olan Tornado Cash’in Kuzey Koreli bir hacker grubu olduğunu iddia ettikten bir süre sonra iddialarını sildi.

ABD Hazine Bakanlığının, Tornado Cash’in kara para aklamada kullanıldığını iddia etmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Tornado Cash’in Kuzey Koreli bir hacker grubu olduğunu iddia etti.

Bakan Blinken, 8 Ağustos tarihinde sildiği tweet’inde, ABD’nin suçlular adına kara para aklayan kripto para birimi karıştırıcılara karşı agresif bir mücadele göstereceklerini belirtirken, Tornado Cash’ten Kuzey Kore tarafından desteklenen bir hacker grubu olarak bahsetti. Paylaşımını 1 saat sonra kaldıran Blinken daha sonrasında konu ile ilgili yeniden bir paylaşım yaparak Tornado Cash’ten Kuzey Kore tarafından fonlanan bir hacker grubunun kara para aklamada kullandığı Ethereum gizlilik uygulaması olarak bahsetti.

ABD Hazine Bakanlığı kapsamında faaliyetlerini yürüten Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), 9 Ağustos tarihinde yayınladığı duyuruda, Tornado Cash ile beraber Tornado aracılığıyla kara para akladığı düşünülen 40 Ethereum adresini de yaptırım listesine aldığını bildirdi.

Öte yandan Blinken ise hatalı paylaşımı nedeniyle sosyal medyada tepkilerin odağında yer aldı. Kullanıcılar genel olarak yetkinin ekosisteme bu kadar uzak insanlarda olmasının adaletsiz olduğunu ve inovasyonu engellediğini düşündüklerini ifade ederken bir kullanıcı, “ABD Dışişleri Bakanı’nın daha zeki olacağını düşünürsüz…” yorumunda bulundu. Blinken ise sildiği paylaşımı hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!