Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Komitesinin Yeni Başkanı Kripto İnovasyonuna Odaklanıyor: Mevzuat Yeniden Gündemde

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin başkanlık koltuğuna oturmak üzere olan Patrick McHenry, düzenleyici kurumların inovasyon ofisleri kurmasını istiyor.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi yakın gelecekte başkan değiştirecek ve kesinleştiği üzere bu kişi Patrick McHenry olacak. McHenry, henüz başkanlık koltuğuna oturmadan önce devlet kurumları bünyesinde inovasyon ofisleri oluşturmayı amaçlayan Finansal Hizmetler İnovasyon Yasası‘nı bir kez daha gündeme getirdi. McHenry’nin tasarıyı yeniden sunması, göreve geldiğinde tasarıyı daha da ilerletmeyi planladığını gösteriyor.

Söz konusu tasarı federal finansal düzenleyicilerin “Finansal Hizmetler İnovasyon Ofisleri” kurmasını zorunlu hale getirecek. Bu ofislerin görevi “bir finansal yeniliği halka sunma süresini ve maliyetini azaltmak ve finansal yeniliklere daha fazla erişim sağlamak için prosedürler üretmek” olacak.

McHenry konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Düzenleyici sürecimizin finansal inovasyona karşı değil, onunla birlikte çalışması kritik önem taşıyor. Sunduğum bu mevzuat, finansal kuruluşların ve girişimcilerin yenilikçi ürün ve hizmetleri piyasaya daha erken sürmelerine yardımcı olurken, kritik tüketici koruma önlemlerini de göz önünde bulunduracaktır.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) FinHub’ı, Emtia Vadeli İşlemler ve Ticaret Komisyonu‘ndaki (CFTC) LabCFTC ve Tüketici Finansal Koruma Bürosu‘ndaki Rekabet ve İnovasyon Ofisi olmak üzere bazı düzenleyicilerin halihazırda özel inovasyon ofisleri bulunuyor. Fakat buna ek olarak yeni yasayla birlikte kurulacak ofisler, şirketlerin alternatif uyum planları için başvurmalarına ve gerektiği noktalarda düzenlemelerden feragat etmelerine veya değiştirmelerine izin vermeyi amaçlıyor.

Federal finansal düzenleyiciler ayrıca yeni teknoloji kullanan finansal hizmet firmaları için feragat etmeyi düşündükleri mevcut düzenlemelerin listesini yayınlamak zorunda kalacaklar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!