verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’den Zararlı Kripto Para Faaliyetlerinde Bulunanlara Bir Darbe Daha

Amerikan mahkemeleri, insanların bilgisayarlarından izinleri dışında madencilik yaptıran cryptojacking işlerinden suçlu bulduğu iki Romanya vatandaşına hapis cezası verdi.

İnsanların kredi kartı bilgilerini çalan ve bilgisayarlarından madencilik yapan isimlerin, 12 gün boyunca görülen mahkemelerini karara bağlayan heyet, 36 yaşındaki Bogdan Nicolescu ile 37 yaşındaki Radu Miclaus’u suçlu buldu ve hapis cezalarını onayladı.

İkilinin bu yılın 14 Ağustos tarihinde cezalarını çekmek için Ohio’ya gönderileceği de ifade edildi. 2007’de bir zararlı yazılım geliştiren ve birçok başarılı firmanın maillerini taklit ederek müşterilere gönderilen bu mailler sonucunda birçok kişinin kredi kartı bilgilerinin çalındığı ve mağdur edildiği ifade edildi. Bu aktivite sonucu zarar gören kişilerin yaptığı başvurular sonucunda ise Nicolescu ve Miclaus, hapis cezası aldı.

Amerikan mahkemeleri, almış olduğu bu kararla bir kez daha cryptojacking ve benzeri online suçlara göz yummayacağını da kanıtlamış oldu. Son dönemde sayıları giderek artan bu tarz olaylara karşı vatandaşların da kendi önlemlerini almasını isteyen Amerikan heyeti, bu tarz olaylara maruz kalınması durumunda direkt olarak ilgili birimlere başvuru yapılmasını da, vatandaşlardan talep etti.

Bilindiği gibi giderek yaygın bir hal alan cryptojacking saldırıları, sektörün kanayan yaralarından birine dönüşmüş durumda. Bu saldırılar sonucu en fazla kazılan kripto paralar arasında ise Bitcoin, Ethereum ve Monero yer alıyor.

Leave a comment