Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Mahkemesinden Binance’e İyi Haber: SEC’nin Talebi Şimdilik Reddedildi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance.US hakkında talep ettiği varlık dondurma kararı yargıç tarafından bekletiliyor.

Bloomberg’ün 13 Haziran tarihinde yayınladığı habere göre ABD Bölge Mahkemesi yargıcı Amy Berman Jackson, SEC’nin Binance hakkında talep ettiği varlık dondurma kararını geniş çaplı etkileri göz önünde bulundurarak sonuçlandırmayı reddetti.

Binance.US tarafı savunmasında, davanın 8. gününde ölüm cezasını kabul etmeye istekli olmadığını dile getirirken mevcut durumda işletme giderlerini karşılayabilmeleri ve maaşları ödeyebilmeleri gerektiğini ifade etti.

Borsa yaptığı savunmada, varlık dondurma kararı için şu ifadeleri kullandı:

Bizi asıl dehşete düşüren alan, bankalar tarafından yanlış anlaşılacak olan varlıkların dondurulması kararı.

Yargıç Jackson, bu noktada borsanın haklılığını kabul ederken varlık dondurma kararının Binance.US dışında tüm kripto para piyasasını etkileyebileceği belirterek bu yönde bir talebe kesinlikle gerek olmadığını söyledi.

Öte yandan duruşma sırasında SEC’nin işletme giderleri ile ilgili olarak uzlaşma teklifi dikkat çekti. Regülatör, işletme giderlerinin ödenebilmesi ve sınırlı bir dondurma kararı için iş birlikçi bir tavır takınacağını ima etti. SEC ayrıca mevcut giderlerin daha iyi anlaşılabilmesi için bu konuda borsadan rapor talep etti. Resmi kurumların izni ve yetkisi haricinde şirket çıkarına herhangi bir devir veya harcama yapılamayacağı da Binance tarafından taahhüt edildi.

Yargıç Jackson, Binance.US’e 14 Haziran tarihine kadar işletme giderlerinin bir listesini sunmasını söylerken iki tarafın da uzlaşma konusunda yakın olduğunu öne sürerek tarafları bir uzlaşma yargıcına yönlendirdi. Yargıç, uzlaşmanın sağlanması durumunda dondurma talebi hakkında bir karara varmak zorunda olmayabileceğini belirtti ve tarafların 15 Haziran tarihinde kadar konu hakkında müzakere etmelerini, sonuçları da mahkemeyle paylaşmalarını istedi.

Uzlaşma teklifleri dikkat çekti

Davada öne sürülen uzlaşma talepleri iki tarafın da uzlaşmaya yakın olduğu sinyallerini verirken tarafların iş birlikçi tavrı dikkat çekti.

SEC, mahkemeye sunduğu uzlaşma teklifinde Binance’in müşteri varlıklarını Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) erişemeyeceği ve ABD’li kuruluşların kontrolü altında olacağı ABD’ye geri göndermesini talep etti.

Buna karşın Binance’in teklifi ise ABD’li müşterilerin varlıklarının yalnızca Binance.US’teki ABD merkezli görevlilerin kontrolü altında olacak yeni özel anahtarlara sahip yeni cüzdanlara aktarılmasını içerdi.

Ortak bir zemin bulunabilir

SEC eski yetkilisi Jhon Reed Stark resmi sosyal medya hesabı üzerinden karardan önce konu hakkında yaptığı yorumda, tarafların savunmaları arasında açık bir çelişki olduğunu ancak bu durumun ortak bir zeminde buluşulamayacağı anlamına gelmediğini öne sürdü.

Stark, yakın zamanda SEC ve ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) davalarında kara para aklama suçuna yeterince değinmediğini öne sürerek bu alanın ABD Adalet Bakanlığı’na (DOJ) bırakıldığını iddia etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!