Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı: Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

ABD eylül ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok üzerinde 336 bin olarak açıklanması üzerine Bitcoin’de (BTC) düşüş gözlemlendi. 

Geçtiğimiz dakikalarda piyasanın 170 binlik beklentisinin çok üzerinde 336 bin olarak açıklanan eylül ayı ABD Tarım Dışı Enflasyon verisi, Bitcoin’de 250 dolarlık düşüşü tetikledi.

Ayrıca ABD işsizlik oranı %3,7‘lik beklentilerin üzerinde %3,8 olarak açıklandı. Açıklama öncesi 27.760 dolara kadar yükselen Bitcoin, açıklamayla birlikte 27.510 dolara kadar Ethereum (ETH) ise 1.624 dolara miktarda kadar düşüş yaşadı.

Eylül ayında tarım endüstrisi haricindeki çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin yukarı yönlü hareket etmesi dolar değerinde yükselişi tetikleyecektir. Bu durumda da Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) yükseliş göstermesi kripto para piyasasını olumsuz etkileyecektir. Söz konusu veriler ile birlikte Bitcoin, ABD Borsa endeksleri Nasdaq ve SP500 gibi riskli varlıkların düşüşünü tetikleyebilir.

Ancak geçtiğimiz günlerde DXY ile paralel bir şekilde artış yaşayan Bitcoin’in bu açıklama ile birlikte değer kazanabileceği de akıllara geliyor.

Açıklanan verinin akabinde dolar endeksi yukarı yönlü doğru ivmelenerek 106,8 seviyelerine kadar artış yaşadı. Bu veriler doğrultusunda önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) nasıl bir faiz politikası izleyeceği oldukça merak konusu.

Coingecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 27.515 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!