Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Dolar Yükselişi: İşler Tersine Mi Dönüyor?

Bitcoin (BTC), dolar endeksinin (DXY) son 10 ayın en yüksek seviyesine erişmesine rağmen 700 dolarlık değer kazancı kaydetti.

Bitcoin, kısa süre içerisinde imza attığı %3‘e yakın yükselişle dikkatleri üzerine çekerken TSİ dün 03.00’te işlem gününe başlamasının ardından 700 dolardan fazla değer kazandı. Bitcoin bu süreçte 26.102 dolar seviyelerinden 26.819 dolara çıktı.

Bitcoin ile birlikte tüm kripto para piyasasında yeşillenmeler görüldü. Ethereum (ETH) 1633 dolara ulaşırken BNB (BNB) 216 dolara, Cardano (ADA) 0,247 dolara, Ripple (XRP) 0,507 dolara ve Dogecoin (DOGE) 0,0613 dolara yükseldi.

Bitcoin ve kripto paralarda yaşanan yükselişin spot piyasada gerçekleşen alımlardan kaynaklandığı düşünülüyor.

Dolara rağmen arttı!

Bitcoin, normal şartlarda ters korelasyon içerisinde olduğu bilinen dolar endeksinde yaşanan yükselişe rağmen artış performansı sergiledi. DXY, son birkaç haftalık süreçte yaşadığı yükselişle son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. DXY, bugün 106,16 seviyelerinden 106,49 seviyelerine kadar erişti.

Söz konusu yükseliş altın, gümüş ve Euro (EUR) gibi global pariteleri olumsuz etkilerken Bitcoin negatif bir tepki göstermedi ve yükseliş yaşadı. Oluşan durum, Bitcoin’in artık dolar endeksinden etkilenmediği ve işlerin tersine döndüğü düşüncelerini akıllara getirdi.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 26.782 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!