verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’de Bir İlk: Nükleer Enerjili Bitcoin Madencilik Tesisi Hayata Geçti

ABD’nin ilk %100 nükleer enerji ile çalışan Bitcoin (BTC) madencilik tesisi Nautilus, madencilik devi TeraWulf (WULF) öncülüğünde hayata geçti.

ABD’deki ilk nükleer enerji gücüyle çalışan Bitcoin madencilik tesisi Nautilus faaliyetine başladı. Bünyesinde 8.000 madencilik cihazı barından tesisin saniye başına yaklaşık 1,0 exahash (EH/s) işlem gücü bulunuyor. Tesisin yönetici şirketi TeraWulf tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki haftalarda yaklaşık 8.000 makineye daha enerji verileceği ve Nautilus tesisinin kapasitesinin mayıs ayına kadar 1,9 EH/s‘ye çıkarılacağına yer verildi.

Nautilus tesisi, enerjisini Pennsylvania’daki 2.5GW Susquehanna nükleer üretim santralinden sağlayacak. Tesisin, 2023’ün ilk çeyreğinde 50 megavat net madencilik kapasitesi sağlaması hedefleniyor. Sayaç arkası (BTM) sistemiyle desteklenecek tesis, şebekeden bağımsız olarak yenilenebilir güç sağlayacak ve bu sayede daha güvenli bir işleyişe sahip olacak.

Şirket ayrıca 2023 yılının ikinci çeyreğine kadar New York‘taki eski tesisi ve Pensilvanya‘da açtığı nükleer enerji ile çalışan tesisinde toplam işlem gücünü 5,5 EH/s’ye çıkarmayı amaçlıyor.

Maliyet sadece 2 Sent

TeraWulf’un nükleer enerji ile attığı bu adım, şirketin enerji maliyetlerine de olumlu yansıyacak. New York’daki madencilik tesisi için halihazırda 5,5-6 sent/kWh ödeyen TeraWulf, nükleer enerji anlaşması sayesinde maliyet ortalamasını düşürme şansı yakaladı. Şirket beş yıl boyunca kilovat saat (kWh) başına 2 sentlik bir enerji anlaşması imzaladı ve bu da iki tesisindeki ortalama enerji maliyetini yaklaşık 4 sent/kWh‘ye düşürecek.

TeraWulf, 2022 yılında yaşanan kötü piyasa şartları nedeniyle milyonlarca dolar zarar etmiş ve borçlarını kapatabilmek için en büyük hissedarlarından 10 milyon dolarlık yeni sermaye toplamıştı. Şirket Aralık 2022’de yaptığı açıklamasında, 8 bin madencilik cihazını hayata geçireceğine ve üretim kapasitesini arttıracağına yer vermişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!