Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’de Bir Kripto Lobisi Daha: Bitcoin Madencileri Sesini Birlikte Duyuracak!

Bitcoin (BTC) ve kripto para madencilik şirketleri ABD’de “Dijital Enerji Konseyi” adı altında kendi lobicilik grubunu kurdu.

Madencilik şirketleri kendi seslerini duyurabilmek ve düzenleyici politikalar karşısında hem Bitcoin’i hem de madencilik sistemlerini savunabilmek adına ABD özelinde bir lobi kurdu. Madenciler, Dijital Enerji Konseyi olarak adlandırılan bu lobi çalışması sayesinde Washington’daki politikacılarla görüşmelerde bulunacak ve endüstri hakkındaki yanlış algıyı kırmak adına çalışmalar yürütecek.

Lobicilik grubu tarafından 15 Ağustos Salı günü yapılan açıklamada sürdürülebilir enerji gelişimini ve şebeke esnekliğini teşvik eden, ABD’nin rekabet gücünü ve ulusal güvenliği koruyan bir politika güdecekleri ifade edildi.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Uluslararası İlişkiler Ofisi’nde personel şef vasfıyla görev yapan ve yeni lobinin kurucusu ve başkanı olan Tom Mapes yaptığı açıklamada, atılan bu adımın yapıcı çözümler üretmek ve sektörü daha adil şartlara maruz bırakmak için önemli olduğunu dile getirdi:

Şimdiye kadar hem kripto para madenciliği hem de enerji endüstrilerinin enerji altyapısını güçlendirmek, esnekliği artırmak ve enerji sürdürülebilirliğini ve verimliliğini desteklemek için nasıl işbirliği yapabileceği ve birlikte çalışabileceği üzerine odaklanma, politika gündeminde kayboldu. Bu noktada ülkemizin şebekesinde kilit paydaşlar olan enerji ve dijital varlık madenciliği topluluklarının federal düzeyde gerçek bir sese sahip olması önemlidir.

Daha önce ABD’deki madencilik faaliyetlerine defalarca karşı çıkılmış ve “zararlı” olarak nitelendirilen bu operasyonlar için vergi oranı yükseltilmesi talep edilmişti. ABD Başkanı Joe Biden ve ekibi tarafından hazırlanan kripto varlık yasa tasarısında madencilerden alınacak verginin %30 olması düşünülüyordu. Fakat gelen itirazların ardından bu %30’luk vergi maddesi tasarıdan kaldırıldı.

Buna rağmen birçok eyalette madencilere karşı kısıtlı şebeke protokolü ve yüksek elektrik masrafları gibi sert kurallar uygulanmaya devam ediyordu. Kurulan bu yeni lobi sayesinde, sektöre yönelik bu tür haksız tutumların bir nebze de olsa önüne geçilmesi amaçlanacak.

Bu adım ABD’de iki gün içerisinde gelen ikinci lobicilik grubu oldu. Kripto para borsası Coinbase dün yaptığı açıklamada, kripto para sektörüne karşı baskı politikalarının ortasında dünyanın ilk on-chain kripto lobisi “Stand for Crypto Alliance’ı” kurduğunu duyurmuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!