Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’den Gazze Merkezli Kripto Para Borsasına Hamas Bağlantısı Nedeniyle Yaptırım!

ABD, Gazze merkezli kripto para borsasına terörü finanse ettiği gerekçesiyle yaptırım uyguladı.

ABD Hazine Bakanlığı (DOJ) tarafından 18 Ekim Çarşamba günü yapılan açıklamada, Hamas destekçisi finansörlere ve Gazze merkezli bir kripto para borsasına yaptırım uygulandığına yer verdi. Söz konusu yaptırımları direkt olarak uygulayan kuruluş ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) oldu.

ABD’li kurumun hedefinde yer alan Gazze merkezli kripto para borsası “Buy Cash Money and Money Transfer Company” olarak kayıtlara geçti. Öte yandan söz konusu borsasının 2 üst düzey yetkilisine ait kişisel hesaplara da yaptırım uygulandı. Geçtiğimiz süreçte Gazze’de yaşadığı bilinen ve Buy Cash’in temsilcisi olarak öne çıkan Ahmed M. M. Alaqad‘ın hesapları yaptırıma uğrayan hesaplar arasında yer aldı.

DOJ, söz konusu yaptırımlarla birlikte Hamas’ın Batı Şeria ve Gazze’deki gelir kaynaklarını ortadan kaldırmayı amaçladığını belirtti.

Kurum tarafından yapılan açıklamada Sudan, Türkiye, Cezayir ve Katar dahil olmak üzere birçok bölgeden Hamas’a finansal destek sağlayan birey ve kuruluşların yaptırımların hedefin yer aldığı belirtilirken bu eylemlerin devam edeceği vurgulandı:

Bugün yapılan atamalar, ABD’nin Hamas’ın Batı Şeria ve Gazze’deki ve bölge genelindeki gelir kaynaklarının kökünü kazımaya yönelik sürekli çabalarının bir parçasıdır ve bölgesel ortaklar ve müttefiklerle yakın koordinasyon içinde gerçekleştirilmektedir.

Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

ABD, Hamas’ın çocuklar da dahil olmak üzere İsrailli sivillere yönelik acımasız ve vicdansız katliamının ardından Hamas’ın finansörlerini ve kolaylaştırıcılarını hedef almak için hızlı ve kararlı bir şekilde harekete geçti.

ABD’deki senatörler, 17 Ekim tarihinde Joe Biden’a yüklenerek, Hamas’ın saldırılarını finanse etmek için kripto para kullandığını ve bunun önüne geçilmesini dile getirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!