Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Kongre Üyesinden Kripto Paralar İçin Olay Sözler: Umarım Sonu Olur!

Kripto para karşıtı duruşuyla tanınan ABD Kongre Üyesi Brad Sherman, kripto para sektörünün kendi kendisini yok edeceğini öne sürdü.

Brad Sherman, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kripto para borsaları Binance ve Coinbase’e karşı açılan davaların ardından sektör hakkında yıkıcı dileklerde bulundu.

Kendisine yöneltilen “Sizce son yaşananlar kripto sektörünün ABD’de sonuna mı işaret ediyor?” sorusuna SEC’in son dönemdeki yaptırımlarını işaret ederek yanıt veren kongre üyesi, “Umarım öyle olur ama sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

68 yaşındaki Sherman, bazı kripto paraların yüksek değerlerine ilişkin şüphelerini dile getirerek Bitcoin’in Hamster Coin (HAMSTR) ya da Cone Tribe Coin‘den daha değerli olmasının mantıklı bir nedeni olmadığını vurguladı. Kripto para birimlerinin ekonomiye veya tüketicilere fayda sağlayabileceği fikrine karşı çıkan kongre üyesi, birincil kullanımlarının yasalardan ve yaptırımlardan kaçmak olduğunu öne sürdü:

Kripto paraların hangi yöne gittiği önemli değil. Burada önemli nokta, kripto paralar ABD’nin yararına mı değil mi? Cevap ise açıkça hayır. Kripto para destekçileri ABD yaptırımlarını delmek istiyorlar. Peki kripto para kelimesinin kelime anlamı nedir “Gizli Para”. Yaptırımları delmek için uğraşanlar ve vergi kaçırmak isteyenlerin kullandığı bir para bu.

Kripto para piyasasının bu tür varlıklara ilgi duyan şarlatanları cezbettiğini iddia eden Sherman, günün sonunda kripto para sektörünün kendi kendisini yok edeceğini ifade etti.

Bununla birlikte, günlük pratik yaşamda kripto para kullanımının pek mümkün olmadığını ima eden Sherman, verdiği örneklerle dikkat çekti:

Bir noktada 3 trilyon dolardılar ve Subway’den bir sandviç almayı daha kolay ya da daha ucuz hale getirmediler. Subway’e gittiğinizde banka ya da kredi kartı kullanabiliyorsunuz. Eğer kripto paranız varsa, bunu paraya çevirmeniz, ardından banka kartınıza aktarmanız ve ardından bir sandviç satın almanız gerekir. Kripto paralar ne gerçek bir ödeme sistemi ne de para gibi işlev görmüyor.

Sherman’ın bu açıklamaları kendi içerisinde tutarlı görünse de kongre üyesi ya Bitcoin Lightning Network‘ü bilmiyor ya da bilmemezlikten gelmeyi tercih ediyor. Sherman’ın iddia ettiğinin aksine halihazırda El Salvador‘daki bütün mağazalarda aktif şekilde Bitcoin ile ödeme yapılabiliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!