Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Kripto Para Borsalarından Kaçış Var: Bitcoin Miktarı Son 6 Yılın Dibinde!

ABD’li regülatörlerin Bitcoin (BTC) ve kripto para karşıtı tutumu ABD merkezli kripto para borsalarının rezervlerini son 6 senenin en düşük seviyesine gerilmesine neden oldu.

On-chain analitik platformu CryptoQuant’ın yayınladığı bir araştırma raporuna göre ABD merkezli kripto para borsalarında bulunan Bitcoin rezervleri Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyeye gerileyerek kripto para borsalarında bulunan toplam Bitcoin rezervlerinin %46’sını oluşturdu.

Verilere göre ABD merkezli borsalarda tutulan Bitcoin rezervleri ve ABD merkezli yatırım şirketi Grayscale’in GBTC fonunda teminat olarak bulunan Bitcoin rezervlerinin toplamı, diğer kripto para borsalarının rezervlerine göre gerileyerek %46 seviyesine düştü. 

Buna karşılık Binance, Huobi Global, OKX ve Bybit gibi uluslararası borsalar ve Bitstamp, Bithumb ve Korbit gibi ABD müttefiki olarak nitelendirilen borsalarda bulunan rezervlerin payı ise %54’e yükseldi.

Verilen bilgilere göre ABD’deki spot Bitcoin ticaret hacmi, tüm borsalarda bulunan ticaret hacminin %21’ine gerilerken vadeli işlem piyasalarında ise neredeyse hiç hacme sahip olmadığı görülüyor.

Raporda konu hakkında şu ifadeler kullanıldı:

ABD merkezli kripto para borsaları, müşterileri için sakladıkları Bitcoin miktarı açısından küresel borsalar tarafından tahtından indirildi.

Ethereum rezervleri de düşüşte

Ayrıca raporda ABD merkezli borsalarda bulunan Ethereum rezervlerinin de düşüş gösterdiği ortaya kondu. Mevcut durumda, ABD merkezli kripto para borsalarında tutulan toplam Ethereum’un %44’ünü oluşturduğuna dikkat çekildi.

Platform, ABD hükümeti ve regülatörlerinin kripto para şirketlerinin faaliyetlerini zorlaştırdığını belirtirken ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), kripto para borsaları konusunda kurallarının net olmadığının altını çizdi. Bu kapsamda platform, bazı borsaların faaliyetlerini durdurma kararı aldığını bazı borsaların ise ABD dışına taşındığını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta SEC, Coinbase ve Binance’e çeşitli suçlamalarla dava açarken Hong Kong ve diğer yargı bölgelerinden bazı aktörler, kripto para şirketlerini kendi ülkelerinde faaliyet göstermeye davet etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!