verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Kripto Para Kullanıcısına 2 Yıl Hapis Cezası

ABD‘de binden fazla kişiye Bitcoin satan bir tüccar, yaptığı bu işlemler nedeniyle iki yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

ABD’dek Güney Kaliforniya Bölge Savcılığı, geçtiğimiz gün bir basın duyurusu yayınlayarak yerel bir kripto para taciriyle ilgili alınan bir kararı paylaştı. Bu basın duyurusuna göre aslen Meksika vatandaşı olan Jacob Burrell Campos, iki yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

Konu hakkında yapılan açıklamalara göre Campos 2015-2018 tarihleri arasında Localbitcoins platformu üzerinden toplamda 820 bin dolarlık Bitcoin satışı yaptı.

Bazen nakit, bazen havale ile ödeme alan Campos’un hapis cezasına çarptırılmasının nedeni Bitcoin satışı yapmış olması değil. Campos’un bu cezayı almasının başlıca nedeni bu satış işlemlerini usulsüz yürütmüş olması.

Campos’un işlemlerini geçtiğimiz yıldan beri takip eden yetkililer, bu işlemlerin hiçbirinde para aklama karşıtı (AML) yasalara uyulmadığını fark ettiler. Campos bunun sonucunda ağustos ayında gözaltına alındı ve geçtiğimiz yılın ekim ayında suçunu itiraf etti.

Campos; yıllardır bir grup arkadaşıyla birlikte ABD-Meksika sınırından binlerce dolar değerinde para geçirdiğini ve bunları San Diego’daki Joseph Castillo adlı bir kuyumcuya aktardığını açıklamıştı.

Bölge yetkilileri kendisinin itirafını da göz önüne alarak Campos’u iki yıllık hapis ve 823 bin dolarlık para cezasına çarptırdılar.

Leave a comment