verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Senatörler Altyapı Tasarısının Kripto Para Hükümlerinde Uzlaşmaya Vardı

ABD’de trilyon dolarlık altyapı tasarısını görüşen Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, tasarının kripto para piyasasında kimlerin “aracı” statüsünde yer aldığını belirleyen kısmında validatörleri ve donanım/yazılım cüzdanı üreticilerini muaf tutacak şekilde uzlaşma sağladı.

Senatodan Cumhuriyetçi Cynthia Lummis ve Cumhuriyetçi Pat Toomey, pazartesi günü Demokrat Ron Wyden’ın, Cumhuriyetçi Ron Portman’ın, Demokrat Mark Warner’ın ve Demokrat Kyrsten Sinema’nın da desteklediği bir değişiklik tasarısı sundu.

Senato; altyapı tasarısının kripto para sektöründe kimlerin vergi yükümlülüğü olduğunu belirleyen hükümlerinde iki kanada ayrılmıştı.

Wyden-Lummis-Toomey üçlüsü bu hükümlerin aracılarda aranan şartları yerine getiremeyecek kişi ve kuruluşları muaf tutacak şekilde değiştirilmesini önermiş, Portman, Warner ve Sinema ise yalnızca proof-of-work/proof-of-stake ağlarındaki validatörlerin muaf tutulmasını sağlayacak bir tasarı sunmuştu.

Kripto para sektörüne getirilmesi hedeflenen vergi rejiminin, altyapı tasarısının trilyon dolarlık bütçesine yaklaşık 28 milyar dolar katkıda bulunabileceği tahmin ediliyor.

Bugün sunulan ve bu altı isim tarafından da desteklendiği aktarılan tasarıda, “dijital varlıkların ticaretini düzenli olarak bir başkası adına gerçekleştiren herkes” aracı olarak değerlendiriliyor. Buna ek olarak validatörler ile donanım/yazılım cüzdanı üreticileri bu hükümden muaf tutuluyor.

Muaf tutulanlar arasında ‘yazılım/protokol geliştiricilerine’ bilhassa yer verilmese de Coin Center İcra Direktörü Jerry Brito, üstünde uzlaşma sağlanan yeni tasarıyı, “Burada ‘aracı’nın tanımı, kod yazıp yayınlamanın ötesine gitmeyen protokol geliştiricilerinin de bu tanıma tabi olduğunu öne sürmeyi zorlaştırmaya yetecek kadar daraltılıyor.” diyerek yorumladı.

Senatör Portman, akşamüstü yaptığı açıklamada tasarının yeni halinin kripto para sektöründeki “inovasyonun önüne geçmeyeceğini ve stake sahiplerine, madencilere veya aracı olmayan diğer kişilere bildirim şartı getirmeyeceğini” söyledi.

Kripto para camiasının konumuna genel hatlarıyla daha yakın olan bu yeni tasarı, henüz işlerin bittiği anlamına gelmiyor. Pazar günü alınan karar sebebiyle yarın son oylama yapılmadan önce Senato’nun bu tasarıya oy birliğiyle rıza göstermesi gerekiyor. Blockchain Association’dan Jake Chervinsky, güncel durumu şöyle özetledi:

“(Bu tasarı) mükemmel değil ama orijinal tasarıdan daha iyi ve senatörleri bunu desteklemeye çağırıyoruz. Tasarının kabul edilmesi için oy birliğiyle rıza gösterilmesi gerekiyor. Tek bir senatör dahi itiraz ederse kaybederiz.”


Görsel: Amerikan Kongre Binasının Senato kanadı (görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!