verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Afrika Ülkesi IMF’yi Dinlemedi: Tam 39 Milyonluk Altın Destekli Kripto Para Satışı!

Güney Afrika ülkesi Zimbabwe, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) uyarısına rağmen 39 milyon dolar değerinde altın destekli token ihracı gerçekleştirdi.

Zimbabwe Merkez Bankası (RBZ) 12 Mayıs tarihinde, 8-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği altın destekli token ihracında 135 alıcıya 39 milyon dolar değerinde satış yaptığını açıkladı.

Toplamda 139,5 kilogram altınla desteklendiği belirtilen token satışının bireysel alıcılar için 10 dolar ve kurumsal alıcılar için ise 5.000 dolar minimum alım limitiyle gerçekleştirildiği belirtildi.

RBZ Başkanı Jhon Mangudya, mevcut token ihracının ekonomideki değer saklama araçlarının genişletilmesi, çeşitlendirilmesi ve ölçeklenerek kullanım alanlarının genişletilmesi amacıyla yapıldığını ifade etti.

Öte yandan IMF’nin altın destekli token’ın Zimbabwe’nin mevcut kırılgan ekonomisinde öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceğini ve faydaları ile maliyeti konusunda dikkatli bir değerlendirme yapılması gerektiği konusunda yaptığı uyarı hatırlatıldı.

Bir doların resmi pazarlarda 362 Zimbabwe Doları’na denk geldiği belirtilirken gayri resmi pazarlarda daha yüksek kur oranlarının kabul edildiğine dikkat çekildi. Bu kapsamda, altın destekli tokenların karaborsaya düşebileceği de dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olarak gösterildi.

Uluslararası finansal otoriteler geçmişte de kırılgan ekonomiye sahip ülkelerin kripto para ve Bitcoin’e dair aksiyon alması konusunda çekimser görüş bildirmişlerdi.

Geçtiğimiz yıl Fitch ve bir çok kredi kuruluşu Bitcoin benimsemesi konusunda çeşitli ilerlemeler kaydeden El Salvador’un kredi notunu düşürmüştü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!