verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’li Gıda Zinciri Blockchain’i Kullanmaya Başladı

ABD‘deki gıda zincirlerinden Albertsons Companies, geçtiğimiz gün bir duyuru yayınlayarak Blockchain teknolojisini kullanmaya başladığını açıkladı.

Blockchain teknolojisini kullanmak isteyen gıda şirketlerinin sayısı gitgide artış gösteriyor. ABD’li bir gıda zinciri olan Albertsons da bu şirketlerin arasına dahil oldu.

Ülke genelinde 2 bin 300’den fazla şubesi olan Albertsons, ürünlerini takip edebilmek için Blockchain teknolojisinden faydalanmak istiyor. Başlangıç aşamasında özellikle marulları takip etmeyi planlayan Albertsons ilerleyen zamanlarda diğer ürünleri de takip etmeyi planlıyor.

Şirket bu ürünleri kolaylıkla takip edebilmek için teknoloji devi IBM’in Food Trust adlı Blockchain platformunu kullanıyor olacak. Ekim 2018’de kurulan bu platform kısa süre içerisinde yoğun ilgi çekmiş, günümüzde yaklaşık 80 farklı üyeye ulaşmış durumda.

Albertsons CIO’su Anuj Dhanda, konu hakkında yaptığı açıklamalarda Blockchain’in kendileri için “çığır açıcı” olabileceğini belirtiyor ve şöyle ekliyor:

“Gıda güvenliği oldukça önemli bir adımdır. Ayrıca Blockchain ile birlikte her ürünün tarladan masaya kadar süren yolculuğunu takip edebiliyor olmak müşterilerimize büyük avantaj sağlıyor.”

Leave a comment