verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Madencilerinin Yeni Uğrak Noktası İran Mı Olacak?

Geçtiğimiz altı ay boyunca, Çinli madencilerin sınırı aşarak Vietnam, Kamboçya, Tayland ve İran gibi ülkelere ucuz elektrik için geçiş yapması haberlerinin sayısında ciddi bir artış yaşandı. Yakın zamanda yapılan bir röportaja göre ise, Çinli madenciler petrol konusunda zengin olan İran’ın elektrik fiyatlarının (kilowatt/saat ücreti yaklaşık olarak 0.006 dolar)  oldukça uygun olduğunu keşfettiler.

Çin tabanlı bir haber kaynağı olan 8btc’nin aktardığı bilgilere göre, Çin’de artışa geçen elektrik fiyatları ve İran içerisindeki ucuz elektrik imkanları nedeniyle Orta Doğu ülkesine geçiş yapan Çinli madencilerin sayısında inanılmaz bir artış var ancak yine de komşu ülkede bir kripto para madencilik tesisi kurmak hiç kolay değil. Çinli madenci Liu Feng konu hakkında yaptığı açıklamada İran’ın ülkenin süper ucuz elektriği nedeniyle her zaman kripto para madencilerinin uğrak noktası olduğunu ve kendisinin İran içerisinde 20.000 Antminer T9 cihazına sahip bir tesis işlettiğini ifade etti.

İran hükümeti kripto para madencilik cihazlarının çok elektrik tüketmesinden dolayı bunları ülkeye kargosu veya girişi yasaklanan 2.000 ürün listesi arasına dahil etti ve yanında herhangi bir madencilik cihazı taşıyan kişilerin sınırdan geri döndürülmesi  veya girdikten sonra sınır dışı edilmesi ihtimali oldukça yüksek. İran sınırlarında şimdiye kadar 40.000 adete kadar kripto para madencilik donanımına el konulduğu belirtiliyor.

Ancak Feng yine de İran’ın Bitcoin madenciliği konusunda ilerleyen tarihlerde iyi bir karar alabileceğinden ve ülkenin kripto para madenciliği ile gelir kaynaklarını arttırabileceğinden oldukça umutlu. Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması, İran’a sert bir göç dalgasını beraberinde getirebilir.

Leave a comment