Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Altcoin Piyasası Zorlu Bir Süreçten Geçiyor: Analistler Sebeplerini Sıraladı

Bitcoin ve Ethereum konsolidasyon sürecinden geçerken pek çok altcoin, zorlu bir dönemden geçiyor.

Bitcoin ve Ethereum fiyatları, bu yılki pik seviyelerine kıyasla yaklaşık %15 düşmüş durumda. Solana (SOL), Avalanche (AVAX) gibi altcoinlerde bu oran %40-50’ye; Sui (SUI) ve Aptos’ta (APT) ise %60-70’e yükseliyor.

Satış baskısı bitmiyor

Kilit açılışı, token dağıtımı gibi sebepler yüzünden birçok altcoin’in arzında sulanma etkisi yaşanıyor. Bu tokenlar, erken yatırımcılara, ekosistem paydaşlarına vs. dağıtılmak için açılıyor.

Örneğin Arbitrum’un (ARB) piyasa değeri, arzdaki artışın da etkisiyle 1 milyar dolardan 2,5 milyar dolara çıktı. Ancak ARB fiyatı bu sırada tüm zamanların en düşük seviyelerine indi.

Lekker Capital kurucusu Quinn Thomson, “ETF akışlarından ve hisse geri alımlarından sürekli olarak pasif talep gören hisse senetlerinden farklı olarak kriptolar, özellikle altcoinler, sürekli bir satış baskısı yaşıyor” dedi.

10x Research kurucusu Markus Thielen, girişim sermaye fonlarının 2022’nin ilk çeyreğinde 13 milyar dolar yatırım yaptığını, ancak bu paranın yapay zeka sektörü popülerleştiği için artık risk altında olduğunu söyledi.

Piyasaya taze para girmiyor

Tether (USDT), Circle (USDC), First Digital (FDUSD) ve Maker (DAI) gibi stablecoinlerin toplam piyasa değeri, Nisan’dan bu yana yatay bir grafik çiziyor.

Anagram’ın ortaklarından David Shuttleworth, borsalarda tutulan stablecoin miktarının Şubat’tan beri 4 milyar dolar azaldığına dikkat çekti.

Shuttleworth, “Bu, özellikle yüklü miktarda token’ın kilidini açacak ve airdrop programı yapacak tokenlar için kötü sonuçlar doğurur” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!