verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amerika’da Vergilendirme Bitiyor, Analistler Bitcoin’de Artışa İşaret Ediyor

Bugün, yani 17 Nisan, Amerika Birleşik Devletleri’nde vergilerin toplanımı için son gün. Birçok analist, bu günün ardından; Btcoin’de yeni bir yukarı yönlü momentum yaşanacağını ön görüyor.

Vergi Ödemesi Bitince, Bitcoin Şahlanacak (Mı)?

Aralık 2017’de Bitcoin ile vadeli pozisyonların açılımının başlaması ile kendi zirvesini yaşayan kripto para piyasalarında, o günden bu yana dalgalı bir seyir mevcut. 2018 yılı şu ana kadar kripto paralar için hayli kötü geçerken Aralık sonunda 826 milyar dolar olan işlem hacmi; şu anda 330 milyar dolar seviyelerinde geziyor. Benzeri bir düşüşü Bitcoin de yaşarken, Bitcoin’in yıl başında 330 milyar dolar olan işlem hacminin yerinde yeller eserken, şu gün itibariyle hacim 138 milyon dolara düşmüş durumda. Bu düşüş, fiyatlara da elbette yansımasını yaparken; Bitcoin 20 bin dolardan 8 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

Ancak son dönemde toparlanma emareleri gösteren piyasalar için, birçok analist olumlu görüşe sahip. Piyasanın kurtlarına  göre, Amerika’daki yatırım gelirlerinden alınan vergilerin bugün itibariyle sona erecek olması; Bitcoin’de yeni bir yukarı sıçrayışı başlatabilir.

Konuyla ilgili konuşan Blockchain Capital kurucu ortağı Spencer Bogart, şunları söyledi:

”Son birkaç hafta içinde kripto paralar üzerinde satış baskısı olduğu açıktı. Buna sebep olan vergilendirme süreci idi ve bu süreç bugün (17 Nisan) itibariyle bitiyor. Bu baskının artık kırılacağını ve Bitcoin’in sıçrama yapacağını düşünüyorum.”

Yine kripto paralar üzerine anlamlı çalışmalar yapması ile bilinen Fundstrat’ın kurucusu Tom Lee de, Bitcoin fiyatlarında 2017 başına oranla yaklaşık yüzde 1300’lük artış yaşandığını ve birçok kişinin anormal kar elde ettiğini belirtmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kripto paralar üzerinden yaklaşık 25 milyar dolar vergi alacağını açıklamıştı.

Lee, ayrıca Amerika’daki toplam 590 milyar dolar tutarındaki yatırım kazançlarının yüzde 30’unu tek başına Bitcoin’in oluşturduğunu söylemiş ve bu yüzden 25 milyar dolar vergi verileceğini açıklamıştı.

Lee’nin firması Fundstrat, yaptığı analizlerde Bitcoin için yıl ortası tahminini 20 bin dolar olark verirken, 2018 sonu için ise fiyat 25 bin dolar seviyelerinde değerlendiriliyor. Ayrıca 2020 yılında bir Bitcoin fiyatı, Fundstrat’a göre 91 bin dolar olacak.

Yine Pantera Capital CEO’su Dan Morehead de, Bitcoin fiyatının yıl sonunda 20 bin doları geçeceğini ön gördüğünü belirtmişti.

Tesla, Skype, SpaceX gibi firmaları erken dönemden beri destekleyen ünlü sima  Tim Draper ise, Bitcoin’in fiyatının 2022 sonunda tam 250 bin dolar olacağını düşündüğümü açıklamış ve 2022’de itibari para ile bir şey ödemeye çalışan insanlara gülüneceğini belirtmişti.

Horizon Kinetics Murray Stahl da Bitcoin’in ilerleyen dönemde tüm itibari paraları yerle bir edeceğini belirtmiş ve kendi hesaplamalarına göre Bitcoin’in nihai fiyatının 361 bin dolar olacağını iddia etmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment