verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amerikan Kongresi, İki Kripto Para İlişkili Yasayı Daha Tanıttı

Regülasyon konusunda yaptıkları, yapmadıkları ve yapacakları merakla beklenen ülkelerden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde senato, kripto para fiyat manipülasyonları ve bu yeni sektörde ülkenin rekabet gücünü arttırmaya yönelik iki yeni kanun taslağını tanıttı.

Darren Soto ve Warren Davidson tarafından tanıtılan yeni kanunların birincisi, kripto para sektöründe son dönemde sıklıkla görmeye başladığımız fiyat manipülasyon süreçlerine bir engelleme getirmeyi amaçlıyor. Belgeye göre, CFTC yetkililerinin bu konu ile ilgili bir araştırma yapması ve bu raporunda fiyat manipülasyonları yöntemler, bunların etkileri, yatırımcı üzerinde hissettirdikleri ve vaka örnekleri gibi şeylerin olması isteniyor.

Döküman, aynı zamanda ‘sanal para’ konseptini şöyle tanımlıyor:

”Bir değer biriminin, dijital karşılığı. Şu anda yasal bir yönü olmayan ancak takas aracı, değer birimi ya da değer deposu olarak fonksiyon gösteren varlıklar.”

Bir diğer kanun taslağında ise ele alınan şey Blockchain ve kripto para alanında Amerika’nın durumu ve ülkenin bu konuda nasıl daha iyiye bir gidiş sergileyeceği.

Yeni kanun taslağında, Amerikan hükümetinin kripto para ve Blockchain teknolojisinden faydalanması ve bu alanda dünyada lider ülke olması için yapılacak hamleler ele alınıyor. Bunların arasında kripto para borsaları için baştan bir regülasyon yapısının oluşturulması var. Bunun içinde ise; müşteri koruma süreçleri, federal lisanslama ve daha sonrasında rutin olarak yapılacak gözlemler, araştırmalar ve toplantılar gibi şeyler yer alıyor.

Leave a comment