verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amerikan Vergi Dairesi: Vergi Mükelleflerinin %0.04’ü Kripto Para Kullanıcısı

CNBC’nin 13 Nisan’da yayınlanan haberine göre, ABD vergi ödemeleri için son gün olan 17 Nisan yaklaşırken, Credit Karma Tax  platformu yaklaşık 100 kişinin vergi dosyalarında Kripto yatırımlardan  250.000 sermaye kazancı olduğunu bildirdi.

Credit Karma, Şubat 2018 vergi mevsiminin başında, vergi mükelleflerinin 250 binden 100’ü veya yüzde 0,04’ünün Kripto kazançlarına dair hemen hemen benzerrakamları rapor etti.

Amerikan Vergi dairesi (IRS), Mart 2014’ten bu yana Bitcoin’in vergilendirmesi konusunda rehberlik sağladı. Bu durum, kripto para birimini  ile emlak ve alım satım, ticaret ve kripto madeni gibi işlemlerin vergilendirilebilir olarak ele alındığını belirtti.

Credit Karma Vergi’nin genel müdürü Jagjit Chawla, CNBC’ye, Platformun “kripto para kazanımlarının bildirilmesinde algılanan karmaşıklıkların, vergi makbuzlarını en son dakikaya kadar bekletmeye itmesine karşın, Credit Karma’nın süreci kolaylaştırdığını ifade etti.

Fundstrat kurucularından Tom Lee, bu ayın başlarında kripto piyasasının dip yapmasının sebebinin, yatırımcıların sermaye kazançları vergisi ödemek için  kripto satışı yapmalarından kaynaklanmış olabileceğini tahmin etmişti.

Hukuk bürosu K & L Gates’in ortağı olan Elizabeth Crouse, CNBC’ye risk alma sebebine atıfda bulunarak, adil miktarda  eksik vergi bildirimi raporun olduğunu tahmin ettiğini söyledi:

“Kripto para dünyasındaki insanların çoğu oldukça yüksek risk toleransına sahip olma eğilimindedir.”

Vergi gününe kadar yalnızca iki gün sürecek olan kripto piyasaları kısa vadede nispeten yükselişe geçmesi Lee’nin vergi ödemek için kripto satışı yönündeki tahminlerini doğruluyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment