verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Analist: Bitcoin Fiyatı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Aşacak

eToro’da analistlik de yapan ünlü Bitcoin uzmanı Mati Greenspan, Daily Express’e verdiği röportajda Bitcoin’in yeniden 20.000 dolar bandına ulaşmasının beklendiğini söylerken; gelecekte birim fiyatının şu ana kadar gördüğü en yüksek değeri de aşacağına kesin gözüyle baktığını belirtti.

Farklı Bir Pazar

“Gelecekte neler olacağını bilmiyorum. Ben gerçekten bir falcı ya da o tarz yetenekleri olan biri değilim. Sadece 20.000 $ ‘lık zirveden başlayan düşüşün denetim korkusundan öte, normal bir geri çekilmeden daha fazlasına sahip olduğuna inanıyorum.” diyen Greenspan, bir varlığın değerindeki ani bir artışın genellikle bir geri çekilme ile takip edildiğini vurguladı.

“Bitcoin fiyatı ne zaman hareket eder ve yeni bir büyüklük derecesine sıçrarsa, bunun üzerine bir çeşit geri çekilme görmemiz gerekir. Aynı şey 8 sentten 3.50 dolara fırladıktan sonra geri 1 dolara düştüğü süreçte de gözlendi. Bu tür sıçramalardan sonra gözlenmesi çok normal bir olay. Yani şimdiye bakarsak, bir yıl önceki fiyatın yaklaşık yüzde 5’i veya 6’sı kadar ilerde olduğumuzu düşünüyorum.” diye ekledi.

Bazı analistler ise Bitcoin’in 20.000 dolardan 8.000 dolara inişinin 2014’teki büyük düşüşü hatırlattığını söylüyorlar. O periyotta Bitcoin, şimdinin ölü kripto para borsası Mt. Gox yüzünden başta %80 oranında değer kaybettikten sonra 12 ay boyunca toparlanamamıştı.

Şimdi ise pazar farklı bir durumda ve küresel kripto para borsası piyasalarında günlük 30 milyar dolarlık işlem hacmi bulunuyor. Piyasanın likiditesi ve hacmi 2014’teki seviyelerle kıyaslanamaz seviyelerdeyken, kurumsal yatırımcılarla büyük ölçekli perakende tüccarlarının da katılımı piyasanın olgunlaşmasına izin veren Bitcoin Futures gibi çeşitli kamu araçlarının oluşmasına ön ayak oldu.

CCN, son olarak, finans sektörünün en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs’ın, Bitcoin pazarına giriş yaptıktan yaklaşık altı ay kadar sonra bir kripto para birimi ticaret departmanı kurmaya resmen karar verdiğini bildirdi.

Goldman Sachs’ta yönetici olan Rana Yared, bankadaki tüccar ve yatırımcıların kripto paralara karşı şüpheci olduklarını söyledi. Ancak, müşterilerinden gelen aşırı talep ve yatırımcılarının alternatif bir değer deposu olarak Bitcoin’e sahip olma istekleri nedeniyle, bankanın Bitcoin talebini kolaylaştırmaya başlamak zorunda kaldığını da ekledi.

“Kendimi, Bitcoin’in dünyayı ele geçireceğini düşünerek uyanan gerçek bir inanç sahibi olarak tanımlamam. Bu platforma dahil olan hemen hemen herkes için, artık masaya kişisel şüphecilik de geldi.” diyen Yared, “Bir müşterinin Bitcoin’lerimi veya Bitcoin Futures’larımı tutmak istiyorum, çünkü onların alternatif bir değer deposu olduğunu düşünüyorum.” taleplerinin  kendi alanlarında yankı bulduğunu söylüyor.

Tüm Zamanların En Yükseği

Greenspan, milyarder yatırımcı Mike Novogratz ve kripto para yatırım şirketi Pantera Capital’ın CEO’su Dan Morehead, diğer büyük kripto para birimi yatırımcıları ile birlikte, Bitcoin fiyatının 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesini geçeceğine dikkat çektiler. Geçen ay içerisindeki hızlı artışı ve toparlanma seviyesi göz önünde bulundurulduğunda, ticaret ve işlem hacmini de devam ettirebildiği takdirde, Bitcoin’in 20.000 $ bandına ulaşması mümkün görünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment