verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Antonopoulos: Bitcoin Madenciliği Hep Kar Getirecek

Andreas Antonopoulos, Bitcoin madenciliğinin ilerleyen yıllarda dahi hala karlı bir iş olacağını düşünüyor.

Kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden Antonopoulos geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinden kendisine gönderilen bazı soruları yanıtladı. Antonopoulos’a en sık sorulardan biri Bitcoin madenciliğinin geleceğiyle ilgilliydi.

Antonopoulos bu tarz sorulara öncelikle Bitcoin’deki zorluk algoritması (blok zorluğu) ile ağdaki madencilerin hareketleri arasında dinamik bir ilişki olduğunu vurgulayarak yanıt verdi. Bunun ardından sektörde son zamanlarda çalışmayı bırakan madenciler hakkında konuşan Antonopoulos, bu durumun ağdaki hash oranını düşürdüğünü hatırlattı.

Antonopoulos’a göre kripto para madencilerinin sayısı azaldıkça ve hash oranı düştükçe, ağda madencilik yapmaya devam kişiler eskisine kıyasla daha fazla kar elde edebiliyorlar. Bitcoin fiyatında ne zaman bir hareketlilik olsa zarara giren madencilerin çalışmayı bıraktığını, kar elde eden madencilerin ise çalışmaya devam ettiğini vurgulayan Antonopoulos; bu sayede ağda genel bir denge oluştuğunu söylüyor:

“Zorluk oranı düştükçe madencilik yapmak daha karlı hale geliyor. Hatta zarar ettiriyor diye kapatılan ekipmanlar bile kar elde ettirmeye başlayabiliyor, dolayısıyla madenciler bu cihazları yeniden çalıştırıyorlar. Bu durumda hash oranı artıyor ve zorluk oranı yeniden ayarlanınca da kar oranı düşmeye başlıyor.”

Bu durumun önümüzdeki yıllarda da buna benzer bir şekilde devam edeceğini söyleyen Antonopoulos, bir kısım Bitcoin madencisinin kar elde etmeye; bir kısım madencinin ise zarar etmeye devam edeceğini vurguluyor.

Leave a comment