Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Araştırma: Bugüne Kadar 5.5 Milyar Dolarlık USD Coin Alım Satımı Yapıldı!

6 Şubat tarihinde Centre konsorsiyumu tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, 31 Ocak 2019 tarihine kadar zincir üstü olarak yapılan işlemlerde 5.5 milyar dolar değerinde USD Coin (USDC) token transferi yapıldı.

Kripto para finansman firması Circle ve ABD tabanlı kripto para borsası Coinbase tarafından kurulan bir konsorsiyum olan Centre, en son araştırmasında Circle ve Coinbase tarafından geçtiğimiz yılın Ekim ayında piyasaya sürülen dolara endeksli USDC stabil koinin incelemeye aldı.

Söz konusu araştırmaya göre 2019 yılının Ocak ayı sonuna kadar zincir üstü işlemlerde 86.000 USDC alım satımı yapıldı. İlgili araştırmada bunun yanı sıra 550 milyon adet stabil koin üretildiği ve bunların 250 milyon adetinin kurumsal veya bireysel yatırımcılar tarafından itibari paraya çevrildiği belirtilmekte. 8.000 Ethereum adresi bütün USDC tokenlerine ev sahipliği yapmakta ve 1.6 milyar adet USDC direkt olarak kripto para borsalarından işlem gördü.

USDC, Ethereum blockchain ağı tabanlı bir ERC-20 tokeni olmasından dolayı Ethereum cüzdanlarında yer alıyor. Bunun yanı sıra CoinMarketCap verilerine göre USDC toplam piyasa hacmi açısından top 20 kripto para birimi arasında yer almakta.

Stabil koinler özellikle 2018 yılının ikinci yarısından sonra yaşanan Tether krizi sonrası inanılmaz bir artışa geçti ve birden çok stabil koin piyasaya sürüldü. Basın saatine göre kendi alanında liderin hala Tether olduğu görülse de, USDT’nin eski günlere göre ciddi bir değer kaybettiği ve diğer stabil koinlerin adım adım Tether’e yaklaşmakta olduğu görülebilmekte.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment