verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Arcane Research’e Göre Bitcoin’e (BTC) ABD Dolar İndeksi (DXY) Yön Veriyor: Negatif Korelasyon Yüksek Seviyelerde

Kripto paralar üzerinde çalışmalar yürüten Arcane Research, ABD Dolar İndeksi (DXY) ile Bitcoin (BTC) ve finansal varlıklar arasındaki negatif korelasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğini ve DXY’ın baskın yön veren konumda olduğunu öne sürdü.

Arcane Research’ün 18 Ekim tarihinde paylaştığı rapor, Bitcoin ve DXY arasındaki negatif korelasyonun Mart 2020 Covid-19 krizinden bu yana görülmemiş seviyelere ulaştığına işaret etti. Raporda DXY’ın dominant yön veren konumunda olduğu görüldü.

Raporda geçtiğimiz hafta gerçekleşen TÜFE verilerindeki beklenmeyen enflasyon direncinin, 2 Kasım’da gerçekleşecek FOMC tahminlerini yeniden fiyatlamasının çeşitli varlık sınıflarında yeni bir ortak harekete neden olduğu öne sürüldü.

Bitcoin ve ABD hisse senetleri arasındaki 30 günlük korelasyonun, son beş haftadır 0,7 seviyelerinde sabitlendiğini belirten şirket, nisan ve mayıs ayında kripto para piyasalarında likidite krizi oluşana kadar 6 hafta boyunca benzer seviyelerde seyrettiğine dikkat çekti.

Öte yandan raporda, Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun mayıs ayından bu yana hızla artmasını, DXY’ın piyasalara yön veren konumda olduğunun bir göstergesi olarak ele alındı.

Nihayetinde korelasyonların her iki yönde de olağandışı seviyelere yaklaştığını belirten şirket, Bitcoin ve DXY’ın 30 günlük korelasyonunun 2017’den bu yana 9 kez daha 0,64 seviyesinden düşük seyrettiğini bu 9 vakanın tamamının pandemi döneminden sonra gerçekleştiğini ifade etti. Ayrıca şirket, DXY’ın içinde bulunduğumuz dönemde finansal varlıklara açıkça yön veriyor gibi göründüğünü belirtti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!