Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Asya Ülkesi Gecikmelerin Ardından Ulusal Kripto Para Borsasını Hayata Geçirdi!

Endonezya Emtia Vadeli İşlemleri Ticareti Düzenleme Kurumu (Bappebti) çeşitli gecikmelerin ardından ülkenin milli kripto para borsasının başlatıldığını duyurdu.

Bappebti yakın zamanda resmi web sitesi üzerinde yayınladığı bildiride, uzun zamandır beklenilen ülkenin milli kripto para borsasının 17 Temmuz’dan bu yana yayın halinde olduğunu açıkladı.

Bappebti Başkanı Didid Noordiatmoko konu ile ilgili yaptığı açıklamada, borsaların, takas odalarının ve kripto saklama hizmet sağlayıcılarının kurulmasının hükümetin bu alana dair yasal netliği garanti etme çabalarının bir göstergesi olduğunu söyledi. Başkan Noordiatmoko, açılan borsa ile birlikte yerel kripto sektörünün sorunsuz ilerlemesinin ve kripto ile ilişikli risklerin minimize edilmesinin amaçlandığını da ifade etti.

Borsanın aynı zamanda kripto para birimi yatırımcılarının güvenli bir şekilde yatırımlarına ve ticaretlerine devam edebilmesi için açıldığı dile getirilirken bu proje ile hükümetin adil bir kripto para ekosistemi yaratma gayesinin görüldüğü söylendi.

Borsanın işletmesinde Endonezya Finansal Hizmetler Otoritesi (OJK), Endonezya Merkez Bankası (BI) ve Maliye Bakanlığı’nın birlikte çalışacağı belirtildi.

Endonezya’da kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak kullanılması yasak olsa da vatandaşların ticaret yapmasına izin veriliyor. Haziran ayı itibariyle Endonezya’da 17,54 milyon vatandaşın kripto para yatırımı bulunuyor.

Endonezya Ticaret Bakan geçtiğimiz şubat ayında gecikmelere uğrayan kripto para borsasını haziran ayına kadar açmayı hedeflediklerini belirtmişti. Ancak görünen o ki söz konusu tarih tekrardan gecikmeye yaşadı ve bosrsa temmuz ayında başladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!