Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

AVA Labs’in Beklenen Whitepaperı Yayınlandı

Kuruculuğunu Emin Gün Sirer’in üstlendiği AVA Labs, nihayet whitepaperını yayınladı.

Genel Bakış

Özellikle Türkiye’deki kripto para takipçilerinin merakla beklediği AVA Labs projesiyle ilgil yeni bilgiler paylaşıldı. Kısa süre önce yayınlanan whitepaperda gerek projenin genel işleyişiyle gerek de genel özellikleriyle ilgili kapsamlı bilgiler yer alıyor.

Kevin Sekniqi, Ted Yin ve Emin Gün Sirer ortaklığında kurulan AVA Labs, “yüksek performanslı, ölçeklenebilir, özelleştirilebilir ve modüler bir ekosistem” olarak tanıtılıyor. Projenin whitepaperına göre AVA Labs özellikle şu üç kullanım alanına sahip olacak:

  • Uygulamalara özel hem izinli (özel) hem izinsiz (kamuya açık) blockchain ağları kurmak
  • Yüksek ölçüde ölçeklenebilir ve merkezsiz uygulamalar (dApp) kurmak
  • Özelleştirilmiş yapılara sahip karmaşık dijital varlıklar geliştirmek.

PoS (proof-of-stake) algoritmasını kullanacak olan AVA Labs projesinin ayrıca Avalanche tarafından geliştirilen The Snow protokolünü kullanması bekleniyor. AVA Labs ekibi The Snow mekanizmasını şu şekilde anlatıyor:

Bir kullanıcı herhangi bir işlem oluşturup bunu ağda onaylama işlevi gören düğümlerden birine gönderiyor. Bu işlem daha sonra dedikodu özelliğiyle ağdaki diğer düğümlere de aktarılıyor. Fakat bu kullanıcı tam o sırada bu işlemle çelişen bir işlem yaparsa, yani bir çifte harcama durumu olursa ne olur? Böyle bir durumu engelleyebilmek için ağdaki her bir düğüm, küçük bir alt-düğüm grubunu seçiyor ve hangi işlemlerin birbirleriyle çeliştiğini taramaya başlıyor. Eğer bu tarama sürecinde düğümler arasında çoğunluk sağlanırsa düğümün bu çifte-harcama işlemine karşı tepkisi değişiyor. Ağdaki her bir düğüm arasında uzlaşma sağlanıncaya dek bu süreç tekrarlanıyor.

Token Hakkında Bilgiler

AVA Labs takipçilerinin en çok merak ettikleri şeylerden biri de AVA tokenı. AVA Labs tarafından yaynılanan whitepaperda projenin kendi tokenı hakkında da bazı bilgiler veriliyor.

AVA’nın tokenı diğer birçok kripto para gibi sınırlı arza sahip olacak. Ancak diğer birçok koinden farklı olarak bu token değişen ekonomik şartlara bağlı olarak değişecek şekilde tasarlanacak.

AVA Labs tarafından paylaşılan bilgilere göre ağdaki kullanıcılar adeta merkezsiz bir merkez bankası görevi görecekler. Ağdaki kullanıcılarının tokenı ne şekilde kullanmayı tercih ettiklerine bağlı olarak staking oranlarında veya işlem ücretlerinde değişiklik yapılabilecek. Whitepaperda yer alan bilgilere göre:

AVA Labs’in para politikası tokenı staking yapmak için kullanmak isteyen kişilerle tokenı platformdaki diğer hizmetlerden faydalanmak için kullanmak isteyen kişiler arasında bir denge sağlama fikrine dayanıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment