Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avalanche Tabanlı DeFi Protokolü Saldırıya Uğradı: Token Fiyatı Çakıldı!

Avalanche (AVAX) üzerinde faaliyet gösteren DeFi platformu Platypus Finance (PTP), saldırıya uğrayarak 2 milyon dolardan fazla kayıp yaşadı.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Platypus Finance, flash loan (flaş kredi) saldırısına uğradı. On-chain güvenlik firması PeckShield tarafından sağlanan verilere göre söz konusu saldırı 12 Ekim Perşembe TSİ 10.00 sularında gerçekleşti. Saldırganlar AVAX-sAVAX likidite havuzunu hedef aldı. Güvenlik firması tarafından yapılan açıklamada zararın 2 milyon dolardan fazla olabileceği belirtildi.

Platypus Finance ekibi tarafından yapılan açıklamada, likidite havuzlarının geçici olarak durdurulduğuna yer verildi:

Protokolümüzdeki şüpheli faaliyetler nedeniyle proaktif önlem alarak tüm havuzları geçici olarak askıya aldık. Daha fazla güncelleme topluluğa zamanında iletilecektir. Bu süre zarfında gösterdiğiniz sabır ve anlayış için teşekkür ederiz.

Platypus Finance benzer bir saldırıya Şubat 2023’te maruz kalmıştı. O günlerde yaşanan saldırıda yine aynı yöntemini kullanan saldırganlar 8,5 milyon dolarlık zarara yol açmıştı.

CoinGecko verilerine göre saldırı haberinin ardından platformun yerel token’ı PTP %40 civarında düşüş yaşayarak 0,0142 dolar seviyesinden 0,00846 dolara geriledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!