verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Parlamentosu Kripto Regülasyonu İçin Kolları Sıvadı

30 Haziran tarihinde toplanan Avrupa Parlamentosu, Bitcoin’deki şiddetli düşüşü dizginleyebilmek için Avrupa Birliği’nin geniş kapsamlı regülasyonlar üzerinde anlaştığını belirtti.

Parlamento, küresel piyasada hala birçok borsanın regülasyondan uzak olduğunu, Avrupa’da faaliyet gösteren borsaların ise sadece kara para aklama konusunda regüle olduğunu belirtti.

Avrupa parlamentosu ve AB temsilcilerinin katıldığı toplantıda taraflar, 2023‘ün sonunda yürürlüğe girmesi beklenen kripto düzenlemeleri ile ilgili yasal bir çerçeve olan MiCa üzerinde anlaşma sağladı.

Parlamento adına müzakerelere öncülük eden Stefan Berger, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Bugün, kripto varlıkların Vahşi Batı’sına düzen getirdik ve regüle bir piyasa için net kurallar belirledik. Dijital para birimlerindeki son düşüş, bize, onların ne kadar spekülatif varlıklar olduğunu gösteriyor. Bu yüzden harekete geçmek önemliydi.

Parlamentonun bir diğer üyesi Ernest Urtasun ise MiCA’nın Dünya üzerindeki ilk kapsamlı regülasyon olacağını piyasa manipülasyonuna ve suistimallere karşı efektif önlemler içereceğini belirtti.

Yeni yasa, kripto varlıkları, ihraç edenleri ve ilgili hizmet sağlayıcılarını, sermaye ve tüketiciyi koruma kanunlarına tabi kılarken Avrupa genelindeki yatırımcılara ise sicil numarası vererek merkezi bir kayıt kuruluşu oluşturmayı hedefliyor.

Urtasun, kripto piyasası için ana regülatörlerin AB devletleri olacağını ancak yatırımcı koruması ve finansal istikrarın tehdit edilmesi durumunda devreye ESMA‘nın (Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi) girebileceğini ifade etti.

Perşembe günkü müzakereler, kripto varlıkların denetimi ve enerji tüketimi gibi konulara da değindi. Vekil Berger, “Kripto varlık ihraççılarının gelecekte, varlıkların enerji tüketimini ve çevreye olan etkilerini açıklamaları gerektiğine karar verdik.” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!