verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bakkt’ın Bitcoin Hacminde Yeni Rekor Kırıldı

Vadeli Bitcoin borsası Bakkt, bu hafta yeni bir hacim rekoru kırdı. 28 Temmuz’da 145 milyon doları görerek kendi rekorunu kıran Bakkt, iki gün önce 147 milyon dolarlık hacim elde etti ve böylece tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Yatırımcılar gözlerini Fed Başkanı Jerome Powell’in bugünkü Jackson Hole konferansında yapacağı açıklamalara çevirmiş durumdalar. Powell’in konferans sırasında ABD ekonomisinin güncel durumuyla, gidişatıyla, doların performansıyla, enflasyon oranlarıyla ilgili yapacağı açıklamaların altın ve Bitcoin fiyatlarını etkilemesi bekleniyor.

Bu beklenti kripto para piyasasında yeni bir hareketliliğe yol açtı. Bitcoin bu hafta 11,300 dolara kadar düşmüş ve 12,000 dolar seviyesinden uzaklaşmış olsa da vadeli işlem piyasasının hacmi büyümeye devam ediyor. Öyle ki sektörün en büyük isimlerinden biri olan Bakkt; bu hafta içerisinde yeni bir hacim rekoru kırdı.

Kurumsal Yatırımcılardan Yeni Rekor Geldi

Bakkt’ın ticaret hacmi bundan tam bir ay önce hızla büyümeye başladı ve 27 Temmuz tarihinde 134 milyon dolara yükseldi. Bakkt’ın hacmi ertesi gün de büyümeye devam etti ve 28 Temmuz günü 145 milyon dolarlık yeni bir rekor kırılmış oldu. Borsanın hacmindeki bu büyüme elbette Bitcoin fiyatının o tarihlerde 10 bin dolardan 11,200 dolara çıkmasıyla açıklanabilir.

Kripto para dünyasının en büyük platformlarından biri olan Bakkt’ın hacmi son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından yeniden yükselmeye başladı. Fed cephesinden gelecek haberi bekleyen kripto para yatırımcıları normalin çok üstünde işlem yapmaya başladılar. Piyasalardaki bu hareketlilik; Bakkt’ın 12,791 sözleşmelik (147 milyon dolar) yeni bir rekor kırmasıyla sonuçlandı.

bakkt-bitcoin-hacim
Skew verilerine göre Bakkt’ın hacmindeki değişim

Açık Pozisyonlarda Düşüş Devam Ediyor

Bakkt’ın ticaret hacminin temmuz içerisinde oldukça düşük seviyeleri gördüğü oldu. Borsanın teslimatını fiziki olarak yaptığı sözleşmelerin hacmi temmuz ayında 58 BTC’ye kadar geriledi. Fakat ağustosun gelmesiyle birlikte durum Bakkt’ın lehine değişmeye başladı ve bu hacim 135 BTC’ye kadar yükseldi.

Fakat Bakkt’ın ticaret hacmi bu yönde iyileşmişse de borsadaki açık pozisyonların sayısında kayda değer bir düşüş görüldü. Vadeli Bitcoin işlemlerindeki açık pozisyonların hacmi 3 Ağustos günü 27 milyon dolara kadar yükseldi. Fakat bu sayı ağustosun son günlerine doğru 10 milyon doların altına indi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment