verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bank of America: CBDC’ler Kaçınılmaz

Bank of America’nın (BofA) kripto stratejistleri Andrew Moss ve Alkesh Shah, 24 Ocak tarihli bir Bloomberg haberine göre dijital merkez bankası paralarının (CBDC), bugünün elektronik para birimlerinin “kaçınılmaz bir evrimi” olduğunu söylediler.

Analistler yaptıkları açıklamada:

Finans kurumları ve ödeme şirketleri blockchain teknolojisini platformlarına dahil ettikçe CBDC’lerin benimsenmesinin ve ödemelerde kullanılmasının önemli ölçüde artacağını düşünüyoruz.

dediler.

Amerika Merkez Bankası (FED) tarafından 20 Ocak tarihinde yayınlanan “Para ve Ödemeler: Dijital Dönüşüm Çağında ABD Doları” başlıklı raporda, ABD’nin potansiyel olarak CBDC’lerin benimsenmesini, avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirdi. Değerlendirmede, güvenli ve etkili yurt içi ödeme sistemlerini iyileştirip iyileştirmeyeceğini ve ülkeler arasında daha hızlı ödeme seçenekleri olup olmayacağına yer verildi.

Stratejistler Shah ve Moss, özel şirketler tarafından çıkarılan dijital para birimlerinin kullanımının artmasının da mümkün olduğunu belirtti. Ancak FED yayınladığı raporda, CBDC’lerin diğer stablecoin’lerden farklı olacağını çünkü merkez bankasının sorumluluğunda olacağını söyledi.

Ayrıca raporda, finansal düzenin korunması, kullanıcı gizliliklerinin saklanması ve yasa dışı işlemlerle mücadele gibi potansiyel zorluklara da dikkat çekildi.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!