Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Başbakan Yardımcısı: “Türkiye’de Kripto Paralara Yönelik Kendimize Özgü Çalışma Yürütmeyi Düşünüyoruz”

Daha önceden kripto paralara yatırım yapan kişilere uyarıda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Yatırım yaparken gelebilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklı olunmalı” demişti.

Bugün ise katıldığı bir televizyon programında Şimşek, gündem hakkında gelen soruları yanıtladığı sırada kripto paralar hakkında da konuştu.

Yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki vatandaşları Bitcoin konusunda önceden uyardığını ancak blockchain teknolojisinin bambaşka bir konu olduğunu ve Finansal İstikrar Komitesi toplantısında kripto para teknolojisine değindiklerinden bahsetti:

“Bitcoinle ilgili vatandaşlarımızı uyardım fakat blockchain, bir teknoloji o apayrı bir konu, onu çok önemsiyoruz. Platform üzerinden verimliliği artıracak, dijitalleşmeyi daha hızlandıracak ayrı bir alan. Biz en son Finansal İstikrar Komitesi toplantısında bu konuyu ele aldık, bir çalışma grubu oluşturduk, kripto para konusunu incelemeye aldık. Bahsedilen bu para birimleri Türkiye’de legal değil, legal altyapısı yok. İkincisi gelecekte bunların akıbetine ilişkin dünyada ortak bir fikir yok, ciddi soru işaretleri var.”

Türkiye’de milli kripto para birimi için çalışma yapmayı düşündüklerinden de bahseden Şimşek konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Biz Türkiye’de kripto para anlamında kendimize özgü bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Spesifik birtakım kripto para birimleri noktasında biz şu anda mesafeliyiz, onu riskli görüyoruz. Vatandaşlarımıza bunun getirdiği risklerle ilgili uyarılarda bulunduk. Nitekim bu tartışmalar yaşanırken, çok hızlı bir çıkış sonra da bir çöküş yaşadı. Biz vatandaşlarımızın bu noktada, bu spekülasyonlardan zarar görmesini istemeyiz.”


Mehmet Şimşek’ten Bitcoin açıklaması

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment