Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Batan Kripto Para Fonunun Kurucularına Bir Ülkeden Tam 9 Yıl Ticaret Yasağı!

Singapur Para Otoritesi (MAS), iflas eden kripto para hedge fonu Three Arrows Capital’in (3AC) kurucuları Su Zhu ve Kyle Davies’in ülke genelinde 9 yıl boyunca ticaret yapmasını yasakladı.

Sert yaptırımlarıyla bilinen Asya ülkesi Singapur‘un merkez bankası MAS, geçtiğimiz sene Terra (LUNA) çöküşünden sonra iflas eden 3AC’in kurucularına karşı son yaptırımıyla dikkat çekti. Düzenleyici kurum tarafından 14 Eylül günü yapılan açıklamada, 3AC’in kurucuları Su Zhu ve Kyle Davies‘in ülke genelindeki düzenlenmiş finansal hizmetler sektöründe önümüzdeki 9 yıl boyunca faaliyet göstermeleri yasaklandı.

MAS, bu iki şahsın herhangi bir şekilde finans sektöründe faaliyet gösteremeyeceğini belirtirken halihazırda var olan bir şirkete danışmanlık yapmasını veya çoğunluk hissedarı olmasını da yasakladı.

MAS, iki kurucunun 3AC yönetim süreci boyunca düzenleyici kurumu kandırdığını, atanan yeni yöneticiyi bildirmediğini ve düzenleme çerçevesinin dışında faaliyetler gösterdiğini belirtti.

Konu hakkında açıklamada bulunan Ödemeler ve Mali Suçlar Genel Müdür Yardımcısı Loo Siew Yee, 3AC kurucularının yatırımcıların çıkarlarını korumadan bir dizi ihlal doğrultusunda görevlerini kötüye kullandığını ima etti:

Yatırım fonlarında üst üst düzey yöneticilerin, yatırımcıların çıkarlarını korumak için sağlam risk yönetimi önlemleri uygulaması gerekmektedir. Bay Zhu ve Bay Davies MAS’ın düzenleyici gerekliliklerini açıkça göz ardı etmelerini ve yöneticilerinin görevlerini ihmal etmelerini ciddi bir şekilde ele almaktadır. MAS, bu tür suiistimallerde bulunan üst düzey yöneticileri ayıklamak için her zaman hazırdır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!