Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’den NFT’ler İçin İkinci Hamle: Ünlü Projeye Yaptırım Uyguladı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Stoner Cats NFT koleksiyonunun arkasındaki şirketi 8 milyon dolarlık satış için kayıt dışı menkul kıymet satışı ile suçladı.

SEC 13 Eylül tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı gönderide, Stoner Cats isimli bir animasyon dizisinin arkasındaki şirket Stoner Cats 2 LLC’ye 8 milyon dolar topladığı NFT koleksiyonu nedeniyle kayıt dışı menkul kıymet satışı suçlamasında bulundu ve yaptırım uyguladı.

Tamamen NFT’ler tarafından finanse edilen Stoner Cats’in yapımcıları suçlamayı kabul etmedi ancak reddetmeye dair herhangi bir girişimde de bulunmadı bunun yerine 1 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Ayrıca yapımcılar kabul ettiği vazgeçme ve durdurma emri kapsamında ellerinde zarar gören yatırımlara geri iade için bir fon oluşturacak ve kalan NFT parçalarını da yok edecek. 

Verilen bilgilere göre ünlü Hollywood yıldızlarının ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin‘in kadroda olduğu Stoner Cats 2 şirketinin yapımcıları, 27 Temmuz 2021 tarihinde çıkardıkları NFT koleksiyonu ile 35 dakika içerisinde tanesi 800 dolardan 10 bin parça satmayı başarmıştı. Ancak SEC, bu satışların arkasında yapımcı şirketin yatırımcılara verdiği vaatlerin önemli bir rol oynadığını söyledi. SEC yapımcıların, başarılarını, koleksiyon parçalarının ikincil piyasada satılabilir olmasını, yapımcıların kripto alanındaki bilgilerini göstererek yatırımcılarda kar beklentisi oluşmasına yol açtıklarını söyledi.

SEC ayrıca yapımcıların NFT parçalarının her ikincil satışında %5 komisyon elde ederek 20 milyon doların üzerinde telif geliri kazandığını vurguladı.

SEC İcra Direktörü Gurbir Grewal, satılan şeylerin içeriğinden bağımsız olarak bir ürünün menkul kıymet yasaları uyarınca neyi temsil ettiğinin önemli olduğunu ima etti. Grewal yapımcıların verdikleri vaatlere işaret ederek 35 dakika içerisinde 8 milyon dolar toplanmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Opensea’den alınan verilere göre SEC tarafından gelen suçlama ile birlikte NFT koleksiyonu tekrar talep görmeye başladı ve alım-satım sayısı hızlı bir şekilde artış gösterdi.

SEC NFT’lere yönelik ilk hamlesini ağustos ayının sonunda bir eğlence şirketi olan Impact Theory’nin NFT koleksiyonuna yapmıştı. Koleksiyon ihraççıları 6,1 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı. Söz konusu Stoner Cats 2’ye yapılan suçlama SEC’nin

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!