verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Belçika Regülatörü: Bitcoin (BTC) Ve Ethereum (ETH) Gibi Kripto Paralar “Menkul Kıymet Değildir”

Belçika’nın finansal regülatörü Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi kripto paraların menkul kıymet olmadığını belirtti.

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (FSMA) 22 Kasım tarihinde yayınladığı bir raporda, Bitcoin ve Ethereum gibi herhangi bir ihraççısı olmayan kripto paraların menkul kıymet statüsüne alınamayacağını öne sürdü.

Regülatör herhangi bir ihraççısı olmayan dijital varlıkların satışı ihraççı ile yatırımcı arasındaki bir anlaşmanın yürütülmesiyle yapılmıyorsa o zaman izahname yönetmeliklerinin ve kanunlarının yanı sıra AB yasası davranış kurallarının da geçerli olamayacağını belirtti.

Öte taraftan regülatör bir dijital varlığın ödeme ve takas işlevi varsa bu dijital varlık üzerine belirli hizmetleri sağlayan kurumların farklı düzenlemelere tabi olabileceğini de belirtti.

FSMA, kurumun dijital varlık sektörünün regülasyonuna dair tutumu hakkında pek çok soru aldığını ve dijital varlıkların hangi şartlar altında menkul kıymet olarak belirlenebileceği de dahil olmak üzere en sık ortaya çıkan gri alanları ele almayı umduğunu bildirdi. Ayrıca regülatör, kullanılan teknolojinin bir finansal aracın statüsünü belirleme aşamasında bir etkisinin olmaması gerektiğini belirtti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!