Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance Bağlantılı Banka İflas Etti: Müşterilerin Kripto Paraları Ne Olacak?

İsviçre merkezli banka FlowBank, yetersiz sermaye ve aşırı borç yüzünden kapanmak zorunda kaldı.

İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Otoritesi (FINMA), 13 Haziran Perşembe günü yaptığı açıklamada FlowBank’a ilişkin kapatma kararına yer verdi. FINMA, FlowBank’ın faaliyetleri için artık yeterli sermayeye sahip olmadığını ve asgari sermaye gerekliliklerinin önemli ve ciddi şekilde ihlal edildiğini söyledi.

Ayrıca bankanın aşırı borçlu olduğuna dair delillere dayalı şüphelerin yer aldığı ve yeniden yapılanma ihtimalinin bulunmadığı ifade edildi.

Bankanın Binance ile bağlantısı var

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in üç taraflı anlaşma yaptığı bankalardan biri olan Flowbank’in iflası, kripto para piyasası üzerinde endişe yarattı.

Binance ayrıca bu yılın başlarında, daha büyük yatırımcıların kripto varlıklarını FlowBank veya başka bir kripto dostu İsviçre bankası olan Sygnum’da tutmalarına izin vereceğini bildirilmişti.

Kripto para varlıkları ne ne olacak?

FINMA’nın web sitesinde yayınlanan bir belgede, 100.000 İsviçre Frangı’na (yaklaşık 111.710 dolar) kadar mevduatı olan FlowBank müşterilerinin koruma kapsamına alınacağı ve paralarının yedi iş günü içerisinde iade edileceği bildirildi.

Öte yandan kripto para yatırma işlemlerinin geleceği ve müşterilere ait kripto paraların ne olacağına ilişkin detaya yer verilmedi.

FINMA, kripto para birimlerinin iflas sürecinde menkul kıymetler gibi muamele görecek yatırım varlıkları olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağının veya “bankadaki alacaklar” olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğinin tasfiye memuruna bağlı olduğunu söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!