Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance Yerel Kripto Borsası Alımlarına Devam Ediyor: Güney Kore Hamlesi

Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası Binance, Güney Koreli kripto para borsası Gopax’ın satın alınması ile ilgili durum tespitini tamamladı.

Yerel bir ajansın 2 Ocak tarihli haberine göre Binance, Gopax’ın satın alımı ile ilgili durum tespitini tamamladı. Konuya aşina bir kaynak, sürecin tamamlanması için son adımların atıldığını bildirdi. Uzmanlar, Binance’in Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Gopax’ı alma nedeninin katı kurallarla regüle edilmiş Güney Kore piyasasına girmek için olabileceğini belirtti. Kaynaklar, Binance’in Gopax’ın %41,2’lik hissesini satın alacağını ancak istikrarlı bir yönetim için mevcut düzene müdahale etmeyeceklerini dile getirdi.

Binance’in pazarda dolaylı yoldan faaliyet göstermesi ile beraber türev ürünlerini de Güney Kore’de yatırımcı erişimine açıp açmayacağı ise henüz bir netliğe kavuşmadı. Türev yatırım ürünleri konusunda yatırımcılarına oldukça geniş bir yelpaze sunan Binance’in aksine Gopax ve diğer Güney Koreli borsalar bu konuda oldukça kısıtlı bir hizmet yelpazesine sahip durumda bulunuyor. Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre Gopax, geçmişte çeşitli türev ürünler sunmuş olsa da 2021 yılında bu hizmetlerin sağlanmasını durdurdu. Cha&Kwon Hukuk Bürosu avukatlarından Kwon Oh-hoon, Binance’in türev ürünlerini Gopax’da listelemenin, regülasyonlar nedeniyle zor olabileceğini belirtti.

Öte yandan uzmanlar, Binance’in Gopax aracılığıyla sektöre girmesinin Güney Kore kripto para sektörü dinamikleri üzerinde çeşitli değişikliklere sebep olabileceğini öne sürdü. Binance’in sektöre girişi ile öncelikle Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası olarak bilinen Upbit’in güçlü bir rakip ile mücadele etmek zorunda kalacağını dile getiren uzmanlar, Güney Koreli kripto para borsaları tarafından kurulan DAXA’nın standartlarının da gevşeyebileceğini öne sürdü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!