Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance’in Yükselişi Ethereum Camiasını Ayaklandırdı

Binance Coin değerleniyor, Binance Smart Chain’in kullanımı yaygınlaşıyor, Binance destekli blockchain projeleri kısa sürede tanınırlık elde ediyor. Binance ekosisteminin bu hızlı yükselişi, Ethereum geliştiricileri tarafından hoş karşılanmıyor.

Binance Coin ve Binance Smart Chain, birkaç hafta içerisinde katlanarak büyüdü. BNB fiyatı, bir ayda 40 dolardan 250 dolara çıktı. Nitekim, Binance ve Ethereum arasındaki ilişki gerilmeye başladı.

Binance’in yükselişine genel bakış

Ethereum’un rakiplerinden olan Binance Smart Chain, kullanıcılarına daha kısa süre içerisinde ve daha düşük maliyetle işlem yapmayı vadediyor. Binance, BSC’de yapılacak 300 dolarlık bir BNB işleminin kullanıcıya maliyetinin 0.01 dolar olduğunu öne sürüyor. Bu sırada, ortalama bir ETH işleminin maliyeti 21 dolar.

Blockchain verileri, BSC ağında bir günde yapılan toplam işlem sayısının, Ethereum’unkinden neredeyse iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

binance-smart-chain-gunluk-islem
Kaynak

Bu yükselişi körükleyen şeylerden biri, Binance Smart Chain’in DeFi sektöründeki temsilcisi PancakeSwap oldu. Otomatik piyasa yapıcılardan (AMM) PancakeSwap (SWAP), günlük hacim bakımından Ethereum tabanlı olan Uniswap’i geçti.

pancakeswap-cake-bitcoin-kripto-para-borsa-binance-dex
Kaynak

Ethereum üstünden tanıtım yapmaya başladı

Binance ekosistemi, yaşadığı bu yükselişin bir kısmını Ethereum’a borçlu. Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya göre Ethereum, sadece yüksek işlem ücretleriyle bile Binance Smart Chain’in reklamını yapıyor.

Borsa yönetimi, bu reklamı Ethereum ekosistemindeki projelere ulaşmak için kullanıyor. Uniswap gelişmesini yorumlayan Zhao, “Uniswap, (Ethereum’u bırakıp) Binance Smart Chain’e geçmeyi düşünmeli. Bileklerine bu kadar yük bağlıyken koşması zor oluyordur.” ifadelerini kullandı ve Uniswap ekibine seslendi. Uniswap’in mühendis ekibinin lideri Noah Zinsmeister, Zhao’nun bu çağrısına “Yok, kalsın.” diyerek yanıt verdi.

Binance ve Ethereum arasındaki rekabetin kızışmaya başladığı saatlerde, Zhao’dan yeni bir açıklama geldi. Zhao, sosyal medyada yer alan “Acaba Binance Coin, Ether’ı geçebilir mi?” şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi:

“Kullanıcı sayısı bakımından geçti bile. Bakalım, gelecekte neler olacak. Bu bir yarış değil. Sadece kripto para sektörünü büyütmeye çalışıyoruz.”

… Ethereum camiasından arka arkaya açıklamalar geldi.

“Çakma blockchain’i Ethereum ile kıyaslıyorlar”

İnsanlar, tüm bunlar olurken “(Ethereum’u beş kelimeyle şöyle tanıtırım:) Binance Smart Chain’in pahalı versiyonu.” şeklinde espriler yapmaya başladı. Ardından Monero’nun en popüler geliştiricilerinden Riccardo Spagni, 11 Eylül 2020’de yaptığı bir paylaşımı hatırlattı:

“Bugün Binance Smart Chain projesi hayata geçti. Basitçe anlatmak gerekirse, Ethereum’un kopyası olduğu söylenebilir. Ethereum adresinizi değiştirmek zorunda kalmadan; Infura’nın BSC versiyonunu, Etherscan’in BSC klonunu kullanabiliyorsunuz.”

Ethereum ekosisteminden ayrılan Binance, onun “kopyası” olan bir platform inşa etmekle suçlanıyor. EthHub kurucusu Anthony Sassano, bağların gerildiği sırada şu tweeti paylaştı:

“Bugün çok sinirliyim. Merkeziyetsiz olmayan çakma bir blockchain, Ethereum ile kıyaslanıyor. Ben Ethereum adına dört yıl bunun için çalışmadım. Bununla sonuna kadar mücadele edeceğim.”

Binance Smart Chain’i eleştiren Sassano’nun üstünde durduğu noktalardan biri, onun “%100 merkezi bir yapıya sahip olması” oldu.

“Ethereum’un yerini asla alamayacak”

Ethereum camiasının bazı isimleri, Binance Smart Chain’in başarısının aslında zannedildiği kadar büyük olmadığını söylemeye başladılar. Bazı şeylerin gerçek olamayacak kadar güzel olabileceği mesajını veren Eric.eth, şunu söyledi:

“Eğer günümüz şartlarında, bir blockchainde düşük işlem ücretiyle akıllı sözleşme işlemi yapılabiliyorsa bunun iki açıklaması vardır: 1) Ya o blockchain’i hiç kimse kullanmıyordur, 2) Ya da o blockchain’in düğümü, depolama mekanizması vs. gözüktüğünden daha merkezidir. İnsanların bunu anlamıyor olması inanılmaz.”

Bankless ekibinden David Hoffman, buna benzer bir ifade kullanıp “(Binance Smart Chain’e) kitlenmiş görünen paranın tamamı sahte.” dedi. Hoffman’ın, iki blockchain’i şöyle kıyasladı:

“Binance Smart Chain Ethereum’un yerini asla almayacak. Ethereum’u hemen ölçeklendirmemiz lazım. Gereken geliştirici kadrosuna, vizyona ve ruha sahibiz.”

Eski defterler açılmaya başladı

Sektörün ünlü isimlerinden WhalePanda, geçmişi anımsayıp Ethereum camiasının ikiyüzlülük yapmaya başladığını söyledi.

Bitcoin camiası, 2017 yılında Ethereum’u “fazla merkezi olmakla” suçluyor; Ethereum camiası buna “işlem ücretleriniz çok yüksek” diyerek yanıt veriyordu. WhalePanda’ya göre dört yıl önce Ethereum’un yaptığı şeyi, şimdi Binance ekibi Ethereum’a yapıyor.

Buna benzer bir söylem, The Block ekibinden Larry Cermak tarafından dillendirildi. Cermak iki topluluk arasındaki ilişkiyi şu sözlerle yorumladı:

“Bitcoin Smart Chain’in uzun vadede Ethereum’un yerini alamayacağını hepimiz biliyoruz. Ama Ethereumcuların, tıpkı Ethereum’u eleştiren Bitcoinciler gibi konuşmaya başlaması çok eğlenceli. Rahat olun.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!