Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance’in Merkezi Nerede?

Binance günümüzde dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri, hatta en büyük borsası olarak gösteriliyor. Şirket Türkiye’den, Rusya’dan, ABD’den ve daha birçok farklı ülkeden milyonlarca kişiye hizmet sunuyor. Fakat ortada büyük bir soru işareti var: Tüm bunları yapan Binance’in merkezi tam olarak neresi?

Büyük Göç

Binance 2017 yılında Çin’de kuruldu. Fakat şirketin Çin’deki ömrü kısa süreli oldu. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Çin’in kripto para borsaları kapatması ihtimaline karşı şirketi Çin’den Japonya’ya taşıdı.

Binance Japonya’ya taşındı taşınmasına ancak şirket burada bazı sorunlarla karşılaştı. Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (FSA), Binance’in ülkede hizmet verebilmesi için önce ruhsat alması gerektiğini belirtti. Binance’in bu ruhsatı alması için ise gerek kullanıcı gizliliğinden gerek şirket politikasından ödün vermesi gerekiyordu. Bu yüzden Japonya defteri de Binance için hızlı kapandı.

Şu anda birçok kripto para takipçisi Binance’in merkezinin Malta’da olduğunu düşünüyor. Wikipedia’da Binance’i aratan insanların karşısına dahi Binance’in merkezinin Malta’da olduğu bilgisi çıkıyor.

Fakat ortada büyük bir sorun var: Binance’in merkezi Malta’da değil.

Malta Meselesi

Binance’in yöneticilerinden Ted Lin bundan bir süre önce Decyrpt’e özel bir röportaj vermiş, şirketin genel durumundan bahsetmişti.

Lin burada Binance’in Malta’daki rolüyle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Neredeyse herkesin Binance’in merkezinin Malta’da olduğunu düşündüğü dönemlerde Lin şu açıklamayı yaptı:

Malta’da müşteri hizmetleri için özel bir ekibimiz var, bir de yasal konularla ilgilenen çalışanlarımız. Ama Malta tam anlamıyla merkezimi değil. Malta manevi merkezimiz diyebilirim.

 

İlginç olan şeylerden biri Binance’in Malta’dayken kağıt üstünde hiç işlem yapmaması, hiç gelir elde etmemesi ve tabii ki hiç vergi ödememesiydi.

Binance’in Malta’daki rolü bugün açıklanan bilgilerle birlikte epey gizemli bir hal kazandı. Malta Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA) bugün Binance ile ilgili bir açıklama yayınladı. Binance’in merkezinin Malta’da olduğu iddiasını yalanlayan MFSA, bir kripto para şirketinin Malta’da hizmet verebilmesi için öncelikle 2018 Dijital Finansal Varlıklar Yasası doğrultusunda bir ruhsat alması gerektiğini belirtti. MFSA tarafından paylaşılan bilgilere göre Binance şu ana dek hiç böyle bir ruhsat almadı. Malta Finansal Hizmetler Kurumu tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde:

Malta Finansal Hizmetler Kurumu olarak Binance’in medyada ‘Malta merkezli kripto para şirketi’ olarak tanıtılmasına ilişkin olarak Binance’in Malta’da kripto para hizmeti sunma izninin olmadığını ve MFSA’in denetimine tabii tutulmadığını belirtmek isteriz. Bunun haricinde Binance’in Malta’da MFSA denetimine tabii olmayan bir hizmet sunup sunmadığını da değerlendiriyoruz.

Şirket Merkezi Nerede?

Binance’in şu anda birkaç farklı ülkede ofisinin olduğu düşünülüyor. Ancak bu ülkelerin tam olarak hangileri olduğu bilinmiyor.

Bundan birkaç hafta önce sosyal medyada Binance’in Çin’de bir ofisinin olduğu ve bu ofise polis baskını düzenlediği yönünde bazı iddialar çıkmıştı. Binance ekibi ise bu iddiaları net bir tavır sergileyip reddetmişti. Ancak Binance’in açıklamalarına inanmayan çok fazla sayıda isim var.

Şirketin merkezinin nerede olduğu ise hala tartışmalı. Decrypt tarafından aktarılan bilgilere göre Binance, 2017 yılında Binance Holdings adlı şirketin kaydını Cayman Adaları’nda yaptı. Decrypt’in haberine göre şirket Mart 2018’de bazı logoların telifini alabilmek için buradaki adresini kullandı ve Cayman Adaları’nı şirket merkezi olarak gösterdi.

Binance daha sonra Binance Investments Company’nin de kaydını yaptırdı. Fakat bu şirketin kaydı Cayman Adaları’nda değil, Seyşel Adaları’nda yapıldı.

Durum böyleyken Binance’in merkezinin tam olarak nerede olduğu sorusunun hala kesin bir yanıtı yok gibi görünüyor. Hatta şirketin daimi bir merkezinin olmaması ihtimali dahi var. Zira Binance CEO’su Changpeng Zhao bu konuyla ilgili bir açıklama yapıp ofis, merkez ofis gibi kavramların artık geçmişte kaldıklarını söylemişti:

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment