Bitcoin ağındaki işlemci gücü son günlerde bir kez daha tarihin en yüksek seviyesine çıkarken, bu konu artık kripto para çevrelerinde çok daha yüksek sesle dile...

Bitcoin Ağında Kazım Yapmak Giderek Zorlaşıyor

ASIC Madencilik

Bitcoin ağındaki işlemci gücü son günlerde bir kez daha tarihin en yüksek seviyesine çıkarken, bu konu artık kripto para çevrelerinde çok daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Son dönemde yapılan çeşitli yorumların da bir kez daha gündeme getirdiği Bitcoin madenciliği ve kazım gücünün giderek zorlaşması süreçleri, Bitmain’in cihazları ile birlikte farklı bir boyut kazanmıştı.

Çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılan verilere göre, Bitcoin ağındaki işlemci gücü Kasım 2018’in ilk üç gününde tarihi bir rekor kırdı. Çevreci kesimlerin madenciliğin devamına ilişkin yaptığı olumsuz yorumlar ve BTC madenciliğinin küresel ısınmayı çok fazla arttıracağı yönündeki kaygı da, bu işin cabası oldu.

Bununla birlikte, Bitcoin madenciliğinin çevresel problemlerden başka sorunları da olduğu aşikar. Bu noktada devreye giren Çin merkezli şirketler, şu anda madencilik işinin çok ağır bir şekilde domine ediyor. Ekran kartı sektöründe yaşanan son gelişmeler ile birlikte artık bireysel madencinin ağda tutunma şansı neredeyse sıfıra inerken, Çin merkezli madencilik havuzları BTC.Com, BTC.Top, Ant Pool ve Via BTC; sektörün neredeyse yüzde 50’den fazlasını domine ediyor. Bu durum da, haliyle merkezi olmamak ile yola çıkan Bitcoin’in ciddi şekilde merkezileştiği iddialarını ve korkularını da beraberinde getiriyor.

Çin’in dominasyonu ve küresel ısınma iddiaları arasında gidip gelen bu sektörün yakın gelecekte hangi tedbirleri alarak ayağa kalkmaya çalışacağı ise şu an gizemini koruyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.