Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Analistlerine Göre Bu Seviyelere Çıkılırsa Bir Patlama Olabilir

Araştırma uzmanlarına göre Bitcoin (BTC) fiyatı, 36.000 dolar seviyesinin üstüne çıkarsa piyasada bir patlama etkisi yaşanabilir.

Opsiyon sözleşmelerinin güncel durumunu inceleyen analistler, Bitcoin fiyatında yaşanacak birkaç bin dolarlık yükselişin çok daha büyük sonuçlara yol açabileceğini düşünüyor.

İki taraf arasında yapılan opsiyon sözleşmeleri, alıcılara dayanak bir varlığı, bugünden belirlenen bir fiyat karşılığında belirli bir vadede satın alma ya da satma hakkı tanır.

Bitcoin fiyatının son dört haftada yaklaşık %27 yükselmesiyle birlikte alım opsiyonlarındaki kullanım fiyatının yükselmesi için bir talep oluştu. Amberdata ve Galaxy Digital verilerine göre bu değişim, piyasa yapıcılarını short gamma ile karşı karşıya bıraktı.

Opsiyonun gamması, Bitcoin fiyatının 1 dolar değişmesi halinde deltanın ne kadar değişeceğini gösterir. Delta ise Bitcoin fiyatının değişmesi sonucunda opsiyonun priminin ne kadar azalacağını veya artacağını gösterir.

Piyasadaki kuruluşlar, opsiyon sözleşmelerinin güncel görünümü sebebiyle Bitcoin fiyatının yükselmesi halinde nötr kalabilmek için spot piyasadan Bitcoin almak durumunda kalabilir. Bu gibi durumlar gamma sıkışması olarak biliniyor.

Galaxy Digital’in şirket genelindeki araştırmalarından sorumlu Alex Thorn, X hesabından şu yorumu paylaştı:

“Eğer BTCUSD 35.750-36.000 dolara doğru daha da yükselirse opsiyon işlemcilerinin yukarı yönlü yaşanacak her %1’lik hamle için spottan 20 milyon dolarlık BTC alması gerekecek ki bu, bu bölgelere doğru çıkmamız halinde patlayıcı bir etki yaratabilir.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!