Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Boğası FED’in 8 Faiz İndirimiyle Uyanabilir: Citi Yükseliş Tarifi Verdi!

Citi analistleri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz politikasındaki olası değişime ve bunun kripto para piyasasında yaratabileceği etkilere değindi.

Fed’in bu yılın eylül ayından itibaren faiz oranlarını sekiz kez 25 baz puan düşürmesini, Temmuz 2025’e kadar toplam 8 indirimle birlikte 200 baz puanlık kesinti yapacağını öngördü.

Bu indirimle birlikte faizin mevcut %5,25-%5,5’ten %3,25-3,5’e düşebileceği belirtildi. Analistler ekonomik yavaşlama, zayıflayan enflasyon, artan işsizlik ve negatif hizmet sektörü endeksinin bu indirimlerde etkili olabileceğini savundu.

Veriler ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin açıklamaları, ilk faiz indiriminin eylül ayında büyük olasılıkla geleceğini ortaya koydu.

Ayrıca, 10 yıllık tahvil getirilerinin zaten 2 yıllık getirilerin altında olduğunu, bu nedenle daha fazla düşüş için daha az alan olduğunu ve artan bütçe açıkları ve enflasyonun yukarı yönlü baskı oluşturduğu vurgulandı.

Citi, işsizlik oranının daha önemli bir metrik olduğunu belirterek “Sahm Kuralı” resesyon göstergesinin, işsizlik oranı mevcut hızda artmaya devam ederse ağustos ayında tetiklenebileceğini belirtti.

Kripto para piyasasına yarar

Faiz indirimlerinin kripto para piyasası başta olmak üzere risk ürünlerine pozitif bir etki yaratacağını düşünen Citi cephesi, daha fazla yükseliş için böyle bir yakıtın önemli olduğunu hatırlattı.

Sonuç olarak, Fed’in faiz indirimleri, kripto para piyasaları için genellikle olumlu olarak değerlendirildi. Geçtiğimiz yıllarda da Fed’in para yakma politikası ve faiz indirimi hamleleri kripto para piyasasında yükselişi tetikleyen başlıca faktörler arasında yer almıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!